פיצוצים עלולים להתרחש גם בגלל חומרים שאינם מוגדרים כחומרי נפץ

jens-johnsson--N1_Vhyqd50-unsplash

חומרים שונים, שאינם נחשבים כחומרי נפץ, עלולים לגרום פיצוצים רבי עוצמה.  בין החומרים הגורמים סיכון רב לפיצוץ נמנים גזים דליקים ונוזלים נדיפים דליקים, אך רבים אינם מודעים לכך שגם מוצקים אבקתיים (כמו קמח או אבקת סוכר) עלולים להתפוצץ, כאשר הם מרחפים באוויר.

אחת התכונות המאפיינות חומרים אלו הוא תחום הריכוזים של החומר המרחף באוויר, שבו אותו חומר עלול להתפוצץ, אם מקור הצתה ייזום פיצוץ של התַּרְחִיף.

סף נפיצוּת עליון הוא הריכוז המרבי של החומר המרחף באוויר, שבו עלול להתרחש פיצוץ (אם הריכוז של החומר באוויר יהיה יותר גבוה – לא יתרחש פיצוץ).

סף נפיצוּת תחתון הוא הריכוז המזערי של החומר המרחף באוויר, שבו עלול להתרחש פיצוץ (אם הריכוז של החומר באוויר יהיה יותר נמוך – לא יתרחש פיצוץ).

 

בישראל התרחשו מספר אסונות לאחר שגפ"מ (גז פחמימני מעובה הידוע גם כ"גז בישול") דלף, גרם פיצוץ נפחי, והחריב בניינים שלמים.

מדי שנה, נהרגים עובדים רבים ברחבי העולם, כאשר הם מנסים לחתוך חביות ריקות.

למרות שאותם עובדים חושבים שתכולת החבית רוּקנה, עדיין עלולות להישאר בחבית שאריות של החומר המתלקח שאוחסן בחבית.  שאריות החומר פולטות אדים שמצטברים בחבית, ואז עלולה להיווצר אווירה נפיצה.  כאשר מכשיר החיתוך חודר לתוך החבית ויוצר גיצים, נוצרים התנאים ליזימת "פיצוץ נפחי", החבית עלולה להתפוצץ בעוצמה רבה, והעובד עלול להיהרג או להיפצע באופן קשה.

תאונות הנגרמות מאבק נפיץ הן נדירות יותר, אך גם הן עלולות להיות עוצמתיות מאוד.  כך לדוגמה, בפיצוץ שנגרם מאבק מרחף של סוכר, במפעל "אימפריאל שוגר" בארצות הברית, נהרגו 14 עובדים, נפצעו 38 עובדים (14 מתוכם היו במצב קשה) והמפעל כולו נחרב.

 

סיכוני פיצוץ גז טבעי במפעלים ובתחנות כוח לייצור חשמל

בשנים האחרונות פועלים יזמים פרטיים להקים תחנת כוח לייצור חשמל, בסמוך לכפר קאסם וראש העין.   לצורך קבלת האישורים הנדרשים, הזמין היזם תסקיר השפעה על הסביבה, על-מנת להציג בפני מוסדות התכנון את הסיכונים הסביבתיים הכרוכים בהקמת התחנה.

מעיון ראשון בתסקיר, עלה הרושם שמדובר בתסקיר עב כרס (הכולל מעל 500 עמודים), שהוכן על ידי חברה בעלת מוניטין רב בתחום, ושבהכנתו היו מעורבים 13 מומחים (חלקם ידועים כמומחים מהשורה הראשונה).  אין ספק שבהכנת תסקיר זה הושקעו משאבים רבים מאוד.

למרות זאת, לאחר עיון מעמיק ולמידה של התסקיר, עד מהרה התגלו אי-דיוקים, טעויות מהותיות, וחוסר התאמה בין המפורט בתסקיר לבין המציאות בשטח.  אחת הטעויות התייחסה למרחק ההפרדה הנדרש בין מתקני הגז הטבעי בתחנת הכוח לבין "רצפטורים ציבוריים", כלומר אזורים מאוכלסים בשימושים כגון מגורים, תעסוקה ומסחר.   על פי חישובים מפורטים שהוצגו בתסקיר האמור, מרחק ההפרדה הנדרש מצנרת הגז הטבעי, על מנת לשמור על הבטיחות, הוא פחות מ- 53 מטרים.

אולם, מבדיקה מקיפה בספרות מקצועית בתחום, גיליתי תאונה שהתרחשה בתחנת כוח, בעלת מאפיינים מאוד דומים לתחנה המתוכננת בקרבת ראש העין וכפר קאסם.

בתאריך 7.2.2010, שישה עובדים נהרגו ומעל 50 עובדים נפצעו בפיצוץ אדיר שהתרחש בתחנת כוח המופעלת בגז טבעי בסמוך לעיר מידֶלְטָאוּן שבמדינת קוֹנֶטִיקֵט בארצות הברית של אמריקה.

עקב הפיצוץ שנוצר, התנפצו זגוגיות במרחק של מעל 400 מטר, ורַגָמוֹת (רסיסים ממבנים ומתקנים, העפים בעקבות פיצוץ) התעופפו, ולמרבה המזל לא פגעו באנשים.

בחישובים המופעים בתסקיר השפעה על הסביבה שהגישו היזמים של התוכנית להקמת תחנת הכוח האמורה, נטען שמרחק ההפרדה הנדרש לגבי מתאן (המרכיב העיקרי בגז טבעי) הינו פחות מ- 53 מטר.  נשאלת השאלה מדוע יש פער כה גדול בין חישוב זה, למבחן התוצאה באסון מידֶלְטָאוּן שבו נגרמו נזקים קשים במרחק מעל 400 מטר (ואסון מידֶלְטָאוּן לא היה מקרה הקיצון האפשרי החמור ביותר)?

מעיון דקדקני בפרטי החישוב התברר לי שהחישובים בתסקיר בוצעו על פי תרחיש מקל של UVCE

שהינם ראשי תיבות של Unconfined Vapor Cloud Explosion

ובעברית: פיצוץ ענן גז בלתי כלוּא (פיצוץ של דליפת גז בשטח פתוח).

אני סבור כי הסיבה לכך שמרחק ההפרדה שנדרש על מנת למנוע פגיעה באסון מידֶלְטָאוּן היה הרבה יותר גדול מתוצאת החישוב בתסקיר, הינה שדליפת הגז באסון מידֶלְטָאוּן הייתה לאוויר הפתוח אך באזור מוקף חלקית, ולא בשטח פתוח לחלוטין.

באזור מוקף נוצרת אווירה נפיצה של תערובת גז טבעי ואוויר, בנפח גדול בהרבה מאשר בתרחיש UVCE – פיצוץ ענן גז בלתי כלוּא.

יש לציין, כי המצב באסון מידֶלְטָאוּן היה אף  עלול להיות חמור בהרבה אם הגז הטבעי היה מצטבר בחלל מוקף לחלוטין (כגון אולם הטורבינות בתחנת הכוח).

בתחנת הכוח קסם מתוכננת הקמת אולם טורבינות, וקיים תרחיש סביר שבמהלך השנים תתרחש דליפת גז בחלל הטורבינות.  אם יתרחש פיצוץ עקב כך, ההרס שייגרם כתוצאה מכך יתפרס על מרחק גדול בהרבה מהמחושב בתסקיר, והוא עלול להגיע לטווח של מאות מטרים.  אני סבור כי זהו תרחיש אפשרי, שלא נלקח בחשבון בתסקיר שהוכן מטעם יזמי התכנית להקמת תחנת הכוח.

חשוב לזכור כי מתאן הינו גז בעל צפיפות יחסית נמוכה מהאוויר (יותר קל ביחס לאוויר), ולכן הוא יתרומם כלפי מעלה וייחסם על ידי גג אולם הטורבינות.  שחרור גז בלחץ גבוה והתרוממותו כלפי מעלה יגרמו לעירבוב שלו עם האוויר באולם הטורבינות, והדבר עלול לגרום אווירה נפיצה, בנפח גדול מאוד.

אווירה נפיצה בנפח גדול עלולה לגרום פיצוץ נפחי אדיר שיגרום הן לגל הלם רב עוצמה והן להעפת רַגָמוֹת למרחק רב.

יש לציין כי זו רק אחת ממספר טעויות מהותיות שגיליתי בתסקיר ההשפעה על הסביבה שהגישו היזמים של התוכנית, אך ייתכן שעורכי התסקיר כלל לא היו מודעים לטעויות.   לאור זאת, אני סבור כי בבדיקתם של תסקירים כאלו, חובה לבדוק היטב את כל הנתונים, הנחות היסוד והחישובים, לגבי גורמי סיכון העלולים לגרום לפיצוץ.  פיצוץ כזה עלול לגרום פגיעות בנפש, ברכוש ובסביבה כפי שאירע בתחנת הכוח במידֶלְטָאוּן שבארצות הברית.

תסקיר השפעה על הסביבה הינו מסמך עיקרי, מרכזי ובעל משקל רב בעת קבלת החלטות לגבי אישור הקמת תחנות כוח ופרויקטים חשובים אחרים, ועל כן עליו לקחת בחשבון את כל התרחישים האפשריים והסבירים שעלולים לקרות במהלך עשרות השנים בהן התחנה תפעל, אף אם התרחישים אינם נעימים, שכן התעלמות מתרחישים מסוכנים עלולה ליצור מצג מטעה עבור מקבלי ההחלטות, והחלטת מוטעית עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לסביבה, הן באובדן חיי אדם והן על ידי גרימת הרס רב של רכוש.

 

——————————————————————————

* המאמר פורסם לראשונה בביטאון "ישראל דיפנס".

* גילוי נאות: מחבר המאמר הכין חוות דעת מומחה, המתייחסת לתסקיר ההשפעה על הסביבה שהוזכר במאמר זה, בהזמנת נציגי מטה המאבק בהקמת תחנת הכוח המוצעת, בסמוך לראש העין וכפר קאסם.

* המחבר הוא מהנדס יועץ בתחום החומרים המסוכנים, חבר האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות, מחבר ומתרגם ספרים ובהם "מדריך תגובות חירום בתקריות חומרים מסוכנים".

 

—————————————————————————————-

 

מילות מפתח מומלצות: תחנת כוח, גז טבעי, ראש העין, כפר קאסם, תסקיר השפעה על הסביבה, מידלטאון, פיצוץ נפחי

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.