הערים המעורבות ביותר במאבק בתאונות העבודה באתרי הבניה

צילום: אסי אפרתי

על פי המוסד לבטיחות ולגיהות, בחמש השנים האחרונות בתל אביב התקבלו כ-1,320 דיווחים של תושבים שזיהו סיכונים ומפגעים באתרי הבנייה, בירושלים התקבלו כ-962 דיווחים ובחיפה כ-451 דיווחים

השבוע פרסם המוסד לבטיחות ולגיהות דו"ח מיוחד המסכם את מעורבות התושבים לזהות סיכונים ולדווח עליהם ב-7 הערים המובילות במספר הדיווחים ב-5 השנים האחרונות. מנכ"ל המוס"ל ד"ר מיקי וינקלר קרא לראשי הערים לקחת חלק במאבק בתאונות העבודה באתרי הבנייה בישראל ולעודד את התושבים לזהות ולדווח על סיכונים באתרי הבנייה למוקד הלאומי 'קו החיים' בכדי למנוע את הנפגעים ותאונת העבודה הבאה.

בחציו הראשון של שנת 2023 התקבלו בת"א 171 דיווחים על הפרות בטיחות לקו החיים, בירושלים ורמת-גן 94 דיווחים בראשל"צ 56, בני ברק 52 אשדוד 46 ואת השביעייה הפותחת מסיימת חיפה עם 30 דיווחים ב-2023.
המוקד הלאומי "קו החיים" של המוסד לבטיחות ולגיהות הוקם ב 2019 ומאפשר לכל תושבי מדינת ישראל להיות שותפים במאבק בתאונות העבודה והצלת חיים, זאת על ידי זיהוי סיכונים ומפגעים באתרי הבנייה ודיווח עליהם למוקד הלאומי "קו החיים".
הפרת הבטיחות הנפוצה ביותר היא עבודה לא בטוחה בסולמות ועבודה בגובה, אחריה היעדר ציוד מגן אישי לעובדים באתרי הבנייה, הימצאות פיגומים לא בטיחותיים, עבודה לא בטיחותית בעגורנים ומנופים, היעדר שילוט וגידור, הימצאות בורות לא מתוחמים וסכנות חשמל.
המוקד הלאומי 'קו החיים' מאפשר לכל אזרח שמזהה סיכון באתר הבנייה ללא ידע מקצועי לפתוח דיווח במרושתת או בנייד. המדווח למוקד יכול לבחור לדווח באופן אנונימי או להזדהות בפרטיו, לרוב המדווחים מצרפים תמונה או בסרטון לתיעוד של הסיכון. המוקד מפנה אל כל דיווח את מדריכי המוסד לבטיחות ולגיהות שמגיעים למקום הדיווח לצורך ביצוע אבחון סיכונים והדרכת המנהל במקום בדרכי פעולה למזעור הסיכונים ושיפור תנאי הבטיחות במקום –במידת הצורך, כאשר אין במקום בעל תפקיד ניהולי או שהמנהל במקום מסרב לשתף פעולה המוקד מעביר את הדיווח להמשך טיפול של מפקחי העבודה של מינהל הבטיחות שבמשרד העבודה האחראי על אכיפת דרישות החוק בכלל נושאי הבטיחות בעבודה.
מנכ"ל המוס"ל, ד"ר מיקי וינקלר: "מברך על העלייה במעורבות התושבים שמצילה את חייהם של עובדים באתרי הבניה מדי יום.
כולנו צריכים לפעול יחד במאבק להצלת חיים ומזעור הסיכונים והפגיעה בציבור הרחב סביב אתרי הבנייה. ברשות מקומית שבה התושבים מאמינים בכוח שלהם להשפיע ולהיות מעורבים בנעשה בעיר, אנו רואים ערנות גוברת לזהות סיכונים ומפגעים ולדווח עליהם למוקד הלאומי 'קו החיים'. הגדלת קצב הבנייה מחייב שעוד ועוד תושבים ירתמו למאבק לשהות סיכונים ולדווח עליהם כדי שנוכל להציל עוד עובד רגע לפני התאונה. המבצעים, הקבלנים ומנהלי העבודה צריכים לתכנן את העבודה לאור הסיכונים במטלה המתבצעת באותו יום עבודה. דו"ח המוס"ל מסייע לראש העיר ולמנהלי יחידות ההנדסה והפיקוח ברשות להכיר אלו סיכונים ומפגעים באתרי הבנייה מאבחנים מדריכי המוס"ל ולפעול כבר בשלב אישור הבנייה ואישור התחלת עבודה בדרישה למזעור סיכונים  אלו, מתן הגבלות ודרישות בטיחות שיחייבו את מבצעי הבנייה כדי לשמור על שלום הציבור בסביבת אתרי הבנייה ובאכיפתם ע"י הפיקוח במהלך הבנייה. לקראת הבחירות המוניציפליות, השמירה על הבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית במקומות העבודה בעיר, צריכה להיות בראשו של כל ראש עיר וכל מועמד"

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *