השר ארבל פנה במכתב לשלטון המקומי: "מבקש שתימנעו מפעולות שיש בהן כדי לפגוע בפעילות המשק בתקופה זו"

scott-blake-x-ghf9LjrVg-unsplash

 

בעקבות פניית התאחדות הקבלנים, ולאור סגירת האתרים על ידי ראשי הערים מאז פרוץ המלחמה, השר ארבל פנה במכתב לשלטון המקומי: "מבקש שתימנעו מפעולות שיש בהן כדי לפגוע בפעילות המשק בתקופה זו"
שר הפנים, משה ארבל, שלח מכתב לראשי הרשויות ובו טען כי ההחלטה לסגור את אתרי הבנייה אינה בסמכותם: "אני מבקש להביא לתשומת ליבכם שסגירת אתרי בנייה באופן גורף, במקום שאין הנחייה ביטחונית לעשות כן מצד פיקוד העורף או גורם מוסמך אחר, מעלה קשיים משפטיים משמעותיים בדבר סמכות העירייה וראש העיר לקבוע כן".

עוד כתב ארבל: "יתר על כן, להפסקת העבודות בימים אלו השלכות דרמטיות על המשק, בשל הקפאת שוק הדיור ואיחור במסירת דירות, התרומה הצפויה ליוקר המחיה ולעלות הדיור והפגיעה הכלכלית הקשה הצפויה לחברות שונות ועשויה להוביל עד כדי קריסת חברות ופיטורי עובדים. אבקש שתיקחו דברים אלו לתשומת ליבכם, תוך הקפדה על פעולה במסגרת הסמכויות המוקנות לכם ,ותוך הימנעות מפעולות שיש בהן כדי לפגוע בפעילות המשק בתקופה קשה זו".

קדמה למכתב של ארבל, פנייה אליו מצד שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, בבקשה להתערב מול הגורמים הרלוונטיים ברשויות המקומיות על מנת לאפשר פעילות סדירה עד כמה שניתן באתרי הבנייה, בכפוף להנחיות והוראות הבטיחות. במקביל, פנה השר גולדקנופף לפיקוד העורף בבקשה לקבוע הוראות מיוחדות לעבודה באתרי בנייה, כפי שהיה בעבר בעתות חירום ומשבר.

בתוך כך, במשרד השיכון הוחלט הבוקר להגיש לאישור הממשלה הצעת מחליטים במטרה להגדיל את מכסות העובדים הזרים בבנייה; וכן להגדיל את מספר העובדים לחברות הביצוע הזרות לצורך העסקתם בפרויקטים של בנייה למגורים. בנוסף, ממשרד השיכון נמסר כי בשיתוף רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, פועלים שני המשרדים להארכת אשרות השהייה של העובדים הזרים בענף, אשר תוקף האשרה שלהם מתקרב לסיום, וכן פועלים לקדם את החתימה הסופית להסכם הבילטרלי עם הודו, שלדברי המשרד "נמצא בימים אלו בישורת אחרונה".

ממרכז השלטון המקומי נמסר: "הדבר הראשון שעומד לנגד עינינו זה ביטחונם של התושבים ותחושת הביטחון שלהם. כדי להמשיך להפעיל את המשק כסדרו, העברנו המלצות לרשויות המקומיות:

רשאים לעבוד באתר הבנייה תושבי מדינת ישראל ועובדים זרים בלבד; על הקבלנים להעביר רשימות של כל מי שנמצא באתר ומנהל העבודה האחראי עליהם בכל אתר; על הקבלנים להעמיד מאבטח באתר הבנייה בהתאם לדרישת הרשות; יש לפעול על פי הנחיות פקע״ר בכל הנוגע למרחבים מוגנים.

אנו מבינים את חשיבות המשך פעילות ענף הבנייה, ועל ידי יישום המלצות אלו נוכל לשמור על הרצף התפקודי של המשק לצד החששות הקיימים".

אתמול שלח ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז מכתב התראה לעיריית תל אביב-יפו, באמצעות משרד עוה"ד נשיץ ברנדס אמיר, לפני נקיטת הליכים משפטיים בגין "סגירה בלתי חוקית של אתרי הבנייה בעיר". במכתב דרש הארגון מהעירייה להודיע על ביטול ההנחיה לאסור עבודה באתרי הבנייה: "כל פעולת אכיפה שתבקשו לנקוט, חרף אי-החוקיות של הנחיותיכם כאמור, תהווה פעולה בלתי-חוקית אשר משמעותה חבות של העירייה בפיצוי הקבלנים הנפגעים כדי מלוא נזקיהם, אשר עומדים על עשרות מיליוני שקלים חדשים בכל יום בו ייוותרו אתרי הבנייה סגורים תחת צווים בלתי חוקיים אשר יוצאו, ככל שיוצאו, תחת ידיכם", נכתב.

החשש בענף הנדל"ן הוא שאם יעצרו לחלוטין העבודות באתרי הבנייה לתקופה ארוכה, וככל שיהיו חסרים פועלי בניין, הדבר יוביל לקריסה של חברות ביצוע בענף ולעיכובים נוספים בהתחלות הבנייה של דירות חדשות, שגם כך מצויות בירידה, ובעקבות זאת המחסור החמור בהיצע יחידות דיור ימשיך להעמיק, מה שיוביל בהכרח לעליות מחירים.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *