התקדמות האסטרטגיה לטיפול בפסולת במועצה הארצית לתכנון ובנייה,

carl-campbell-D4PJKYGH2qY-unsplash

התקדמות האסטרטגיה לטיפול בפסולת במועצה הארצית לתכנון ובנייה, בדגש על קידום הקמת תשתיות הטיפול בפסולת

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "המשרד להגנת הסביבה מוביל מהפכת תשתיות בתחום הפסולת על מנת להפסיק את הטמנתה ולקדם טכנולגיות מתקדמות למיחזור, לטיפול ולהפקת אנרגיה מפסולת. על מנת להשיג  את המטרה של צמצום ההטמנה והגברת המיחזור, יש להקים עוד מתקנים רבים. שיתוף הפעולה עם כל הגורמים היושבים במועצה הארצית, הוא חשוב. טיפול מתקדם בפסולת הוא משימה לאומית ועל כן ההתגייסות הכלל ממשלתית להוצאה לפועל של אסטרטגיית המשרד היא חשובה."

 

המשרד להגנת הסביבה הציג היום (ג') במועצה הארצית לתכנון ובנייה את התקדמות אסטרטגיית הפסולת של ישראל שהמשרד מוביל ומקודמת על ידי השרה להגנת הסביבה. במסגרת זו, הציג המשרד יוזמות בשלבי תכנון וייזום שונים להקמת כ-25 מתקני טיפול מתקדמים בפסולת בכל רחבי הארץ עד שנת 2035 – בהם 5 מתקני השבת אנרגיה, 11 מתקנים לטיפול בפסולת אורגנית ו-9 מתקני מיון – כל זאת, בנוסף למתקנים הקיימים.

 

היקף יוזמות אלו צפוי לשלש את כמות מתקני התשתית לטיפול בפסולת הקיימים בשוק, ולהוביל להיקף הטמנה של כ-50%  (ביחס להיקף של כ-75% כיום) ולהגדיל את היקף המיחזור וההשבה כך שיעמוד על יותר מ-40%.

 

התקדמות זו היא תוצאה של התגייסות ממשלתית לנושא ושיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, בין היתר של החשכ"ל, אגף תקציבים, רמ"י, מנהל התכנון, ורשויות מקומיות.

 

לצד היקף היוזמות הגדול ותנופת הפיתוח, כדי לטפל בכלל הפסולת בישראל כך שלא תהיה הטמנה ישירה כלל, נדרשים עוד כ-35 מתקנים נוספים עד שנת 2040.

 

בימים אלו נמצאים בשלבי בנייה 4 מתקני טיפול בחומר אורגני מתקדמים. קדם מכרז להקמת מתקן השבת פסולת מאנרגיה פורסם, והמכרז עצמו יפורסם בתקופה הקרובה.

 

כיום ישראל מטמינה כ-75% מהפסולת המיוצרת. היקף הייצור לנפש הוא מהגבוהים במדינות ה-EU ועומד על כ-1.79 ק"ג ליום לנפש.

 

שוק הטיפול ותשתיות הטיפול מצומצם, ריכוזי ואינו עונה על הצרכים של השוק ושל המדיניות הרצויה.

 

כחלק מקידום מדיניות לטיפול בפסולת, פועל המשרד באופן אינטנסיבי להרחבת תשתיות הטיפול בפסולת – על ידי ייזום תוכניות, הקצאת קרקעות ופרסום מכרזים להקמת מתקנים, בשיתוף עם החשכ"ל ורשות מקרקעי ישראל, וכן באמצעות תמיכה כספית בהקמת המתקנים, העולה על 4 מיליארד שקל.

 

למרות הירידה הצפויה בשיעור ההטמנה, הטמנה עדיין צפויה להיות רכיב מרכזי בטיפול בפסולת בעשור הקרוב.

 

המשרד להגנת הסביבה הציג היום (ג') בפני המועצה את נפחי ההטמנה הזמינים עד שנת 2030. מרבית נפח ההטמנה מבוסס על תאי הטמנה חדשים  או אתרי הטמנה חדשים שיש צורך לקדמם בקצב מהיר.

 

המשרד הציג בפני המועצה הארצית את הצעדים התכנוניים המבוקשים כדי לסייע בקידום מדיניות הטיפול בפסולת וכדי לאפשר קידומם של התשתיות ההכרחיות לטיפול בפסולת, ומודה למועצה על הירתמותה לנושא

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.