מהפכת הבנייה הירוקה יוצאת לדרך! הבנייה הירוקה הופכת היום (ג') מוולונטרית למחייבת

balloon-g64a9a7f1a_640

מהפכת הבנייה הירוקה יוצאת לדרך! הבנייה הירוקה הופכת היום (ג') מוולונטרית למחייבת; השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "בנייה ירוקה תועיל לכלל הציבור, תצמצם פערים כלכליים ותבסס חוסן אקלימי ארוך טווח של המרחב הבנוי במדינת ישראל בעשורים הקרובים"

 

היום (ג') תחל בישראל מהפכה סביבתית נוספת שאותה מוביל כבר יותר מעשור המשרד להגנת הסביבה – מהפכה שתשפיע על ענף הבנייה ועל תושבי מדינת ישראל. לאחר שאומצה בחודש מארס 2020 על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הופכת הבנייה הירוקה מוולונטרית למחייבת, בהתאם לתקנות שנכנסות לתוקפן היום (1 במארס 2022).

 

התקנות, אשר נכנסות לתוקף בשתי פעימות, יחולו ממחר על כל בקשה לקבלת היתר בנייה להקמת מבנה חדש. הפעימה הראשונה חלה על בקשות בנייה בהיקפים גדולים, ותחייב מבנים רבי קומות למגורים, בנייה מסחרית מהיקף של 5,000 מ"ר ובנייה ציבורית מהיקף של 1,000 מ"ר להיבנות בבנייה ירוקה.

 

בפעימה השנייה שתחל בספטמבר 2023 תתרחב החובה לכל בנייה רוויה למגורים (בניין הכולל 6 יח"ד ומעלה), ולכל בנייה מסחרית מ-1,000 מ"ר. שתי הפעימות יאפשרו לשוק הנדל"ן ולתעשיית הבנייה להטמיע את דרישות הבנייה הירוקה בהדרגתיות.

 

התקנות כמובן מאפשרות גם ליזמי הנדל"ן להציע מפרטים משופרים יותר של מבנים בבנייה ירוקה. כמו-כן, מאפשרות התקנות למוסדות התכנון לרבות ועדות מקומיות לדרוש דרישות מתקדמות יותר, כפי שקבעו באחרונה רשויות ערי פורום ה-15.

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "הצעד של אימוץ בנייה ירוקה מחייבת, שאותו הוביל המשרד בשיתוף מנהל התכנון, מציב את מדינת ישראל בחזית העולמית של מדינות אשר נוקטות צעדים מעשיים להיערכות למשבר האקלים ולצמצום ההשפעות השליליות של הפעילות המשקית על הסביבה. בנייה ירוקה תועיל לכל הציבור, תצמצם פערים כלכליים, ותבסס חוסן אקלימי ארוך טווח של המרחב הבנוי במדינת ישראל בעשורים הקרובים. היא צפויה לתרום 25% מסך הפחתת פליטות גזי החממה במשק, תבטיח חסכון כספי לכל הדיירים ולכל בית העסק, ותעודד חדשנות אקלימית ועצמאות אנרגטית של מבנים".

 

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, גלית כהן: "הבנייה הירוקה תקדם את יעדי המשרד והמשק במעבר לכלכלה מעגלית ודלת פחמן, ותנתק את הצמיחה המאפיינת את שוק הבנייה מהפגיעה הסביבתית השלילית הנלווית לה כיום. זה יום מרגש אחרי יותר מעשור שבו אנחנו במשרד להגנת הסביבה מקדמים את התקן, שהפך מחזון ולמציאות".

 

בנייה ירוקה מבטיחה תכנון של מבנים עם בידוד תרמי משופר ואוורור טבעי שממתן טמפרטורות גבוהות ונמוכות ומאפשר שהייה ופעילות בסביבה הבנויה גם בתקופה של השתנות אקלימית. בנייה ירוקה מקטינה את התלות באנרגיה ובמערכות מיזוג ומשיגה חסכון משמעותי וארוך טווח בעלויות התפעול של מבנים למשקי הבית ולמגזר העסקי בהיקפים של 20%-40%.

 

בנייה ירוקה נקבעה בתקן הישראלי ת"י 5281 ונועדה לצמצם את ההשפעות השליליות של תהליך הבנייה ושל השימוש במבנים על הסביבה. התקן מחולק לתשעה תחומים שלגביהם נקבעו מדדים המבחינים מהי בנייה ירוקה.

 

בדומה לתקנים מקבילים בעולם, התקן מבוסס על שיטה של צבירת נקודות בזכות ועמידה בתנאי סף מתחומים שונים: אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות.

 

תקן מעודכן ומודרני פורסם כבר בשנת 2011 ומתייחס למרבית סוגי המבנים בישראל בבנייה חדשה (מגורים, משרדים, מסחר, ציבור, חינוך, בריאות, ותיירות) כמו גם למבנים העומדים בפני שיפוץ. התקן עבר עדכון נרחב בשנת 2016 וצפוי להתעדכן גם בשנת 2022. ב-3 במארס 2020 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה תקנה המחייבת בניית מבנים חדשים על-פי התקן, וזאת החל משנת 2022.

 

חיוב בנייה ירוקה בכל בנייה חדשה מהווה צעד ראשון ומשמעותי, לצד שורה של צעדים נוספים, בהיערכות מדינת ישראל למשבר האקלים.

 

משבר האקלים משפיע על האדם והסביבה הבנויה שבה הוא חי פועל ועובד בכמה היבטים: שינויי מזג אוויר תכופים, התארכות ימי שיא קיץ וחורף, מערכות גשם חזקות ופתאומיות אשר יגדילו את התלות במקורות אנרגיה שיהיו בסיכון גבוה יותר.

 

בנייה ירוקה היא גישה מערכתית שמונעת ומתמודדת מראש עם חלק גדול מהאתגרים. הבנייה הירוקה מעניקה למבנים עמידות מוגברת המסייעת להיערך לשינויי האקלים.

 

בנוסף, הבנייה הירוקה מעודדת שימוש בצמחייה חסכונית במים ומחייבת קליטת גשם עירוני בתחומי המבנים על-מנת להעשיר את מי התהום. שימוש זה מסייע באירועי גשם קיצוניים, במניעת הצפות ובהרס תשתיות – תופעות אשר ילכו ויגברו בשנים הבאות בעולם ובישראל, עם עלייה בשכיחות אירועי האקלים החזויים.

 

המשרד להגנת הסביבה הוביל בפעילות הממשלתית את קידום הבנייה הירוקה בשיתוף הרשויות המקומיות ומנהל התכנון במשרד הפנים. כפועל יוצא מכך כיום מאושרות מאות  תכניות בניין עיר מרביתן בערי פורום ה-15, שבהן נקבע תנאי המחייב בנייה על-פי התקן.

https://bit.ly/3st7HTQ

 

הבשורה שבכניסת התקנה הארצית לתוקף, היא שבנייה ירוקה ואיכותית תיבנה בשנים הבאות בכל אזורי הארץ באופן אחיד וללא תלות בתכנית כזו או אחרת.

 

עד היום הושלמה בנייתן של אלפי דירות בבנייה ירוקה ושל מאות אלפי מ"ר של שטחי משרדים, מסחר וציבור.

 

למידע מקצועי, מפות והכשרות בתחום הבנייה הירוקה: https://bit.ly/3M22WZ8

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *