רגע לפני כניסת תקן בנייה ירוקה לתוקף במארס 2022:

tim-bish-6nLoAxTygLo-unsplash

דוח עתודות הבנייה הירוקה בישראל לשנת 2020 של המשרד להגנת הסביבה מצביע על ירידה משמעותית בתוכניות המחייבות בנייה ירוקה שאושרו בוועדות התכנון: 17% מכלל התוכניות, לעומת 40% ב-2019

 

אדר' רן אברהם, מנהל היחידה לבנייה ירוקה במשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה פועל רבות על מנת להטמיע את תקן הבנייה הירוקה בכמה שיותר תוכניות בנייה בישראל. מגמת הירידה שנצפתה בשנת 2020 ממחישה כי בנייה ירוקה טרם הוטמעה לחלוטין בסטנדרט התכנון והבנייה הישראלי. בהתאם לתקנות שאישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, החל מ-1 במארס 2022 יחויב תקן הבנייה הירוקה בהליך רישוי הבנייה בישראל ואנו מקווים שהמהלך יוביל לעלייה נרחבת ביישומה בישראל"

 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם את דוח עתודות הבנייה הירוקה בישראל לשנת 2020, שממנו עולה כי חלה ירידה משמעותית בשיעור התוכניות המחייבות בנייה ירוקה שאושרו על ידי ועדות התכנון, העומדות על סך של 17% לעומת 40% בשנת 2019. ירידה זו נצפתה גם במרבית המדדים האחרים.

 

הדוח מתפרסם בהמשך לדוחות המשרד להגנת הסביבה שהתפרסמו בשנים 2014-2019 המציגים מדדים הבוחנים את מידת ההטמעה של חובת הבנייה הירוקה בתוכניות בניין עיר.

 

לפי נתונים הנכונים לשנת 2020 הסתיימה בנייתן של כ-14.4 אלף יחידות דיור בבניינים ירוקים בישראל, וכ-450 מבנים נמצאים בשלבי בנייה שונים וכוללים כ-15 אלף יחידות דיור נוספות.

 

מימוש תוכניות הבנייה צפוי בשנים הקרובות, והן מהוות עתודה וכלי לחיזוי היקפי בנייה ירוקה עתידית בישראל. בין המדדים שנבחנים: מספר התוכניות, שיעור התכוניות, מספר יחידות הדיור, חלוקה לערי פורום ה-15 וחלוקה בין פעילות הוועדות המחוזיות והארציות לתכנון.

 

מדוע נרשמת ירידה במספר תוכניות הבנייה הירוקה? הסבר אפשרי אחד נעוץ בעלייה במספרן הכולל של תוכניות הבנייה שאושרו על ידי ועדת התכנון בשנת 2020, והביאה לירידה בשיעורן היחסי של התוכניות שנקבעו כירוקות.

 

בנוסף, ייתכן כי הדבר קשור בשיבושים הכלליים שחלו בשנה זו (פרוץ משבר הקורונה) והשפיעו על עבודתן הסדירה של מוסדות התכנון וכן ייתכן כי מדובר ב"ירידה לצורך עלייה", כלומר: החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אשר התקבלה באותה שנה, לחייב את תקן הבנייה הירוקה באופן הדרגתי החל מ-1 במארס 2022, השפיעה באופן מצנן על ועדות התכנון בקביעת חובת בנייה ירוקה בהוראות התוכניות, ביודען כי הנושא חויב בתקנות וימומש בלאו הכי משנת 2022.

 

נתונים ומגמות נוספות:

 

עוד עולה מנתוני הדוח כי מרבית התוכניות הירוקות שאושרו נכללות בערי פורום ה-15 (70%), אך עם זאת אושרו גם יחידות דיור בבנייה ירוקה בערים שאינן נכללות בפורום ה-15 בהיקף העומד על כ- 63% – נתון העולה בקנה אחד עם העובדה כי מרבית יחידות הדיור שאושרו בשנת 2020 אושרו בתכניות שקודמו מחוץ לערי הפורום.

 

בנוסף, כ-43% מסך יחידות הדיור שאושרו בערי פורום ה-15 היו תחת תקן הבנייה הירוקה, מדד נוסף בו ניכרה מגמת הירידה ביחס לשנים עברו. בהתאם לצמצום היקף התכניות שנקבעו כירוקות נצפתה ירידה גם בהיקף המטרים הרבועים (כלל זכויות הבנייה) תחת תוכניות ירוקות – 24% לעומת 74% בשנת 2019. עם זאת, מגמה זו לא נצפתה בפרויקטים למגורים, בהם שיעור הבנייה הירוקה נשאר יציב, כך שיותר ממחצית מהתוכניות למגורים חויבו לעמוד בתקן הבנייה הירוקה.

 

ניכרת מגמה חיובית ברשויות רבות שבהן מקבלי ההחלטות מאמצים את מדיניות הבנייה הירוקה, ומבינים את חשיבות הטמעתה. אימוץ זה מהווה תמריץ לערים נוספות לנקוט בצעדים דומים במטרה לצמצם זיהומים, להקטין מפגעי פסולת בניין, לקדם מיחזור, התייעלות אנרגטית וכלכלה מעגלית בענף החומרים בכלל והבנייה בפרט. כמו כן, נכונות ערים אלו להקטנת הפגיעה במערכות האקולוגיות ראויה לציון ועל כן ימשיך המשרד במאמצים להרחבת אימוץ מדיניות הבנייה הירוקה באמצעות הכשרות צוותים מקצועיים ברשויות מקומיות לתקן הבנייה הירוקה גם בשנת 2022.

 

ממצאי הדוח עובדו על ידי המשרד להגנת הסביבה מנתונים שנמסרו על ידי מנהל התכנון ומאתר תכנון זמין. במסגרת הדוח נעשה ניתוח מפורט שכלל 432 תוכניות בניין עיר (תב״עות) רלוונטיות מתוך 2,235 התוכניות שאושרו בשנה. בנוסף, נבדקו כלל התוכניות שאושרו על-ידי הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה (הוותמ״ל), ללא תוכניות המצויות בתהליך וטרם אושרו.

לדוח עתודות הבנייה הירוקה בישראל לשנת 2020 של המשרד להגנת הסביבה: https://did.li/TZ6Hw

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *