תקן בניה ירוקה -5281

robert-collins-tvc5imO5pXk-unsplash

התקן הישראלי לבנייה ירוקה ת"י 5281 נועד לצמצם את ההשפעות השליליות של תהליך הבנייה ושל השימוש במבנים על הסביבה. התקן מחולק לתשעה תחומים שלגביהם נקבעו מדדים המבחינים מהי בנייה ירוקה. התקן ערוך כסדרה של חלקים המתאימים לסוגי מבנים שכיחים. בכל חלק קבועים הפרמטרים של בנייה ירוקה שבהם נדרשים לעמוד מבנים ומתחמים דוגמת בנייני מגורים, משרדים, מוסדות חינוך, אכסניות ובתי מלון, מוסדות בריאות, מסחר והתקהלות ציבורית, בנייני גרעין ומעטפת ומבני תעשייה.

בדומה לתקנים מקבילים בעולם, התקן מבוסס על שיטה של צבירת נקודות בזכות ועמידה בתנאי סף מתחומים שונים: אנרגייה, קרקע, מים, חומרים, בריאות ורווחה, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות.
תקן זה מתייחס לרוב סוגי המבנים בישראל בבנייה חדשה (מגורים, משרדים, מסחר, ציבור, חינוך, בריאות וכדומה) כמו גם למבנים העומדים בפני שיפוץ.

ב-3 במארס 2020 אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תקנה המחייבת בניית מבנים חדשים על פי התקן, החל משנת 2021.
מנגד, כבר כיום אישרה מערכת התכנון מאות תוכניות בניין עיר, מרביתן בערי פורום ה-15, שבהן נקבע תנאי מחייב לבנייה על פי התקן. כפועל יוצא ייבנו אלפי מבנים בבנייה ירוקה גם לפני כניסת התקנות לתוקפן. הבשורה שבאישור התקנה היא שבנייה ירוקה ואיכותית תיבנה בשנים הבאות בכל אזורי הארץ באופן אחיד ובלא תלות בתוכנית המקודמת במוסדות התכנון.

עד היום הושלמה בנייתן של אלפי דירות בבנייה ירוקה ושל מאות אלפי מ"ר של שטחי משרדים, מסחר וציבור. מרביתם מופו באתר זה.

חיוב הבנייה בתקן צפוי להביא לצמצום של פליטות גזי החממה ממבנים, לצמצום של כ-30% בצריכת החשמל ולצמצום בכמות הפסולת. כמו כן הוא צפוי להעלות את רמת איכות החיים בזכות שימוש בחומרים ידידותיים יותר לסביבה ולאדם.

עדכונים בתקן בנייה ירוקה

  • התקן הושק בשנת 2005 (בעבור מגורים ומשרדים בבנייה חדשה בלבד).
  • ביולי 2011 הושק תקן בגרסה מחודשת. בפעם הראשונה התווסף תקן בעבור מבנים לשיפוץ.
  • לאחר עדכון נוסף הושקה ב-2016 גרסה משודרגת ומעודכנת של התקן.
  • בשנת 2018 פורסם גיליון תיקון לחלקים אלו: 0, 1, 2, 3.3, 9.1, 9.2 (ג"ת 1).
  • בשנת 2019 פורסם גיליון תיקון מס' 2 (ג"ת 2) ראו למטה הבהרות על גיליונות התיקון.
  • בתאריך 3.3.2020 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה שהתקן יהיה מחייב החל משנת 2021 בכל תוכניות בניין עיר

התקן עומד לבחינה מחודשת בכל שנתיים כדי לשמור על עדכניותו ולשם הטמעת עדכונים מהשטח.

מבנה תקן בנייה ירוקה

מספר (חלק) הנושא
0 דרישות כלליות
1 דרישות לבניינים שאינם מבני מגורים
2 דרישות לבנייני מגורים
3.3 דרישות לבנייני גרעין ומעטפת – בנייני משרדים
9.1 דרישות לבנייני תעשייה
9.2 דרישות למתחמי תעשייה קיימים

 

 

 

 

 

את התקנים אפשר לרכוש במכון התקנים הישראלי

הבהרה בנוגע לתיקון בת"י 5281 שפורסם בדצמבר 2019

התיקון הראשון שהתקבל באוקטובר 2018 ופורסם בגיליון תיקון (להלן: ג"ת) 1 קבע כי החל מ-24 בינואר 2020 רק מעבדה מוסמכת ומאושרת לת"י 5281 תוכל לבדוק מבנים ולמסור אישורי התאמה לת"י 5281, כהגדרתם בחוק התקנים.
התיקון השני ג"ת 2 שהמתפרסם באתר מכון התקנים הישראלי (וברשומות) בדצמבר 2019 קבע הוראת דחייה עד 30 ביוני 2020 אשר תחול רק במקרה שבו לא יוסמכו שתי (2) מעבדות עד למועד זה. כאשר יוסמכו שתי מעבדות תתבטל ההארכה – ורק מעבדה שאושרה על ידי הממונה תהיה רשאית לתת אישורי התאמה לת"י 5281 על פי חוק התקנים, וזאת בפרויקט חדש המבקש להיבדק לפי התקן.
אשר לפרויקט שניתן לו אישור שלב א' לתקן, נקבע כי ארגון שהגיש בקשה להסמכה לת"י 5281 ברשות להסמכת מעבדות ועדיין לא השלים את ההסמכה או טרם קיבל את אישור הממונה, יהיה רשאי להמשיך בבדיקת הפרויקט המסוים ואף להנפיק בעבורו אישור שלב ב' (אם הוכר שהוא עומד בדרישות ת"י 5281).

ראו הודעה בילקוט הפרסומים 8631, ט"ו בטבת תש"ף, 12.01.2020 בדבר שינויים בתקנים לפי חוק התקנים, התשי"ג-1953.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *