הדרכה והכשרה לעבודה בגובה

file9751344548347

עבודה בגובה היא הסיבה העיקרית לתאונות קטלניות בעבודה, ולכן כל עבודה בגובה מחייבת הכשרה או הדרכה מתאימה. בעת ביצוע עבודה בגובה יש לשמור על כללי הבטיחות שנקבעו בחוק ובתקנות, כגון שימוש בציוד מגן אישי או נוכחות אדם נוסף.

כל מבצע עבודה בגובה, חייב להדריך את עובדיו לביצוע עבודה בגובה באמצעות מדריך לעבודה בגובה הרשום במרשם המינהל  וכן לספק לו את כל הציוד הנדרש לביצוע העבודה כשהוא במצב תקין ומותאם לעובד.

בסיום ההדרכה, מקבל העובד אישור המעיד על ההדרכה חתום בידי העובד המאשר את ביצוע ההדרכה והמדריך.  באישור זה רשומים תוקף המינוי ותחומי העבודה  בגובה המותרות לאותו עובד.

האישור נמסר למחזיק מקום העבודה והמחזיק מחוייב להציגו בפני מזמין עבודה בגובה או מפקח עבודה.

 

תחומי עבודה בגובה שבהם ההדרכה מתצבעת על ידי מדריך לעבודה בגובה:

 1. עבודה מעל לפיגומים נייחים
 2. עבודה מעל גגות
 3. עבודה מעל מבנה קונסטרוקציה
 4. טיפול בעצים וגיזומם (קיימים שלושה סוגי הכשרה)
 5. הקמת בימות והתקנת מערכות תאורה והגברה
 6. עבודה על סולמות
 7. עבודה מתוך סלים להרמת אדם
 8. עבודה מתוך בימות הרמה מתרוממות ופיגומים ממוכנים

 

הכשרות מסויימות אחרות של מדריך לעבודה בגובה, גולש בנין ומנהל מקצועי לעבודות גלישה או מטפס תרנים ומנהל מקצועי לטיפוס תרנים (שמהם  אדם עלול ליפול לעומק של 4.5 מטרים או יותר) – מחייבות הכשרה באמצעות מוסד שאושר על ידי מפקח עבודה ראשי לביצוע הכשרות אלה.

 

השתלמות מנהלי עבודה בגובה

מנהלי עבודה בגובה נדרשים לעבור השתלמות לעבודה בגובה. מטרת ההכשרה היא למנוע ככל האפשר תאונות מנפילה מגובה ואת הנזק שנגרם בעקבותיהן לעובדים, לבני משפחותיהם ולמשק בכלל. בהשתלמויות הללו ירכשו מנהלי העבודה ידע תאורטי ומעשי בבטיחות בביצוע עבודה בגובה.

לכלל ההדרכות וההכשרות כאמור לעיל קיימת חובת השתלמות רענון. פרק זמן הרענון יהיה בכפוף לתעודה ההדרכה או ההכשרה, אך לא יעלה על שנתיים.

חובת הרענון לגולשי בנין, מטפסי תרנים והמנהלים המקצועיים לתחומים אלה, מותנית בבדיקה רפואית על יד רופא תעסוקתי.

עובדים המבצעים עבודות מסויימות בגובה, נדרשים לעבור בדיקות רפואיות במרפאות תעסוקתיות על מנת להעריך את כשירותם לעבודות אלה.
ההפניה למרפאה התעסוקתית מתבצעת באמצעות טופס הפניה חתום על ידי המעסיק.
סוגי עבודות בגובה לגביהם נדרשת בדיקה רפואית לעובדים:
  1. גולשי בניין
  2. מטפסי תרנים
  3. מנהל מקצועי לגולשי בניין
  4. מנהל מקצועי לטיפוס תרנים

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *