בטיחות החשמל בחדרי אוכל ובמטבחים תעשייתיים – הצעה

cater-yang-4SAzs4iYn8I-unsplash

בחדרי אוכל  ובמטבחים מוסדיים קיימות סכנות מיוחדות  ומוגברות של  סכנת התחשמלות  לבני אדם כתוצאה

מטבעם של התנאים הסביבתיים כגון:

 • לחות יתר
 • חום
 • אדים
 • חומצות ומלח
 • טמפרטורה גבוה
 • וכו'
 • מהצד השני,  להתקין פס היקפי על קיר זה לא אסטטי  עבור חדר אוכל חדש או משופץ

מטבח של מסעדה,  או חדר אוכל הוא מתחם בסיכון גבוה, ולכן אי אפשר שיתקיימו  התנאים לניתוק אוטומטי מהחשמל, ולכן נדרשת השוואת פוטנציאלים מקומית (משנית או נוספת)

 • בטיחות החשמל במטבחים תעשייתיים ובחדר אוכל
 • מהצד השני,  להתקין פס היקפי על קיר זה לא אסטטי  עבור חדר אוכל חדש או משופץ

לכן אני אביע את דעתי. אך ברצוני להדגיש כי אינני מכיר את כל התקנים ולכן הייתי מבקש להתייחס למאמר זה לא כפתרון לבעיה אלא כהצהרת הבעיה בלבד

מערכת השוואת פוטנציאלים נוספת חייבת לחבר בין כל החלקים המוליכים הפתוחים הנגישים בו זמנית של ציוד חשמלי נייח וחלקים מוליכים של צד שלישי, כולל חלקי מתכת נגישים של מבני הבניין, כמו כן מוליכי מגן PE במערכת TN ומוליכי הארקה מגן במערכות IT ו- TT

בכדי להשוות את הפוטנציאלים, ניתן להשתמש במוליכים שvu,קנו במיוחד או בחלקים מוליכים פתוחים וצדדים שלישיים אם הם עומדים בדרישות של מוליכי הגנה ביחס למוליכות ורציפות של מעגל החשמל.

השימוש בחלקים מוליכים פתוחים וצדדים שלישיים כמוליכי PE מותר אם הם עומדים בדרישות פרק זה למוליכות ורציפות של המעגל החשמלי.

חלקים מוליכים של צד שלישי יכולים לשמש כמוליכי PE אם בנוסף הם עומדים בו זמנית בדרישות הבאות:

1) רציפות מעגל החשמל מובטחת על ידי תכנונם, או על ידי חיבורים מתאימים המוגנים מפני נזקים מכניים, כימיים ואחרים;

2) פירוקם אינו אפשרי אם לא קיימים אמצעים לשמירה על רצף המעגל ומוליכותו

אבל למה הזכרתי את הפס ולא כבל. הפס עדיף כי לא יקרה לו כלום אם אפילו ילכו עליו, וכבל יכולים להפיל  עליו משהו  לקרוע אותו.

כמו כן עם פס יהיה נוח לחבר ציוד לכל מקום חדש או אם יהיה  צורך בסידור מחדש ולא יהיה צורך להתקין חוט נפרד PE כל פעם ללוח החשמל.

השאלה השאלת, למה צריך עוד חיבור הארקה אם קיים גיד הארקה בכבל המזין את הציוד החשמלי? מדוע אי אפשר להשתמש בגיד הארקה של כבל כמוליך השוואה?

תשובתי:

 • גיד הארקת הכבלים אולי שייך להארקת מגן, אך איך תספק השוואה נוספת? זה נקרא השוואה נוספת כי יש מגע נוסף
 • מכיוון שיש דרישה שהארקה חייבת להיות נראית לכל אורכה .

בכל זאת, לפי דעתי – פס פלדה לא חובה, אבל השוואה נוספת של פוטנציאלים – כן

לדוגמה. בכל חדר אוכל קיימים שולחנות עבודה ממתכת. על השולחנות נמצא ציוד חשמל רב– מחבת טיגון, מטחנת בשר, סיר לחץ וכו'. הייתי מחבר את השולחן עצמו, למרות שמזיזים אותו מדי פעם לפס השוואת פוטנציאלים

 

MASTAQ

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *