שלטי בטיחות בחשמל

0_2 (17)

שלטי הבטיחות משפרים ומעלים את המודעות לבטיחות. קיימים שלטי איסור, המונעים שימוש בציוד מיתוג כדי למנוע הפעלתו במהלך עבודות תיקון ותחזוקה, שלטי אזהרה, ושלטי מנע. אני שמתי לב לחוסר בשלטי מודיעין או הדרכה, שולות מנע, המיועדים להתקנה במקומות שבהם קיימת סכנה למגע בלתי מתוכנן עם חלקים חשמליים חיים, או סכנה להתקרבות אליהם. קטגוריה זו כוללת גם אמצעים המודיעים על איסור כניסה לאזורי השדה החשמלי ללא ציוד מגן מתאים.

אך, שמתי לב שחסרים שלטים של הדרכה או מידע (באנלוגיה לתמרורי תנועה, אפשר להשוות אותם לשלטי הוראה). מטרת השלטים הללו היא להפנות את אנשי האחזקה והחשמלאים אל המקום המוכן במיוחד והעומד בתקני הבטיחות, או ליידע את הצוות על נקודות מקצרים. לדוגמה:

  • הצבעה על מקום העבודה המיועד.
  • סימון נתיב בטוח למקום העבודה.
  • שימוש בשלט "מקוצר" לציון מיקום ההארקה, שאינו מאפשר הזרמת חשמל באופן אקראי.

מערכת החינוך בחברה הסובייטית הייתה מבוססת בעיקר על איסורים, דבר שהשאיר השלכות לא תמיד חיוביות. בניגוד לכך, בישראל נתפסת הגישה כהפוכה, שבה הכל מותר לילדים, מה שנותן ביטחון עצמי מגיל צעיר. אולם, חשוב להדגיש את חשיבות האמצעים הננקטים לשם בטיחות בעבודות חשמל, שיכולות להיות מסוכנות.

בעת הכנת מקום העבודה לניתוק מתח דרך אמצעי מיתוג, יש לבצע את האמצעים הטכניים הבאים לפי הסדר:

עילת ידיות ההפעלה של התקני מיתוג או מנתקים.

  • במקרה שאי אפשר לנעול את התקני המיתוג, יש לנתק את הכבל הנושא את הזרם ולבודד את קצהו.

לשימוש ברפידות בידוד, המונחות בין חלקים חיים מנותקים ומופעלים, כמו למשל בין המגעים של מנתק כבוי. רפידות אלו מונעות מגע בלתי מתוכנן עם חלקים חיים.

יש להציב שלטי אזהרה ואיסור בכל מקום רלוונטי, כמו "אל תפעיל", "אל תיכנס", "עצור". כל החלקים הרלוונטיים צריכים להיות מקוצרים ומאורקים.

במקומות שבהם נדרשת עבודה, יש לתלות שלטים המציינים "לעבוד כאן", כדי להדגיש את המקום המיועד לעבודה ולמנוע ספקות.

לסיום, חשוב להזכיר שכללי בטיחות בחשמל חלים על שלושה סוגי עובדים: חשמלאים, טכנולוגים המשתמשים בחשמל לצורכי טכנולוגיה או בייצור, וגם על אנשים שאינם שייכים ממש לעבודה אך נמצאים באתר, כמו מנקים ושומרים.

בכללי, מתקן חשמלי נחשב לפעיל כאשר הוא מופעל או ניתן להפעלה על ידי פעולה פשוטה כמו לחיצה על כפתור. מתקן לא פעיל הוא כזה שנדרשת פעולה פיזית כמו ניתוק כבלים להפסקת החשמל.

לסיכום, ההבנה והציות לכללי הבטיחות, כולל השימוש הנכון בשלטי הוראה ואזהרה, הם מפתח לעבודה בטוחה ומונעת תאונות במתקני חשמל

MASTAQ

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.