חשופים לרעש? כך תוכלו לבצע מדידה, לקבל תוצאות מהירות ומדויקות, ולדעת אם הרעש שבסביבתכם חורג מהמותר

pile-ga02a7f4e7_640

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "רעש הוא אחד המפגעים הסביבתיים הנפוצים, ולחשיפה הממושכת לרעש בעוצמה גבוהה יש השפעה שלילית על הבריאות הפיזית והנפשית של החשופים לרעש. אנחנו מציגים במשרד כלים דיגיטליים ייחודיים, שיאפשרו לציבור לקבל תמונת מצב טובה יותר על מידת החשיפה לרעש באזור המגורים. כלים אלה ונוספים יספקו לכלל הציבור בישראל מידע אמין ומותאם אישית על סיכונים סביבתיים קרובים, ויסייעו למיצוי זכויות אל מול הגורמים האמונים על שמירת בריאות הציבור ואיכות חייו"

 

פרופ' סטיליאן גלברג, ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה: "הכלים הדיגיטליים שלנו מנגישים את תהליך מדידת הרעש לכלל הציבור באופן פשוט וידידותי. במקום שבו יש אנשים, מכוניות, רכבי חירום ותעשייה, יש גם אנשים החשופים לרעש. נפעל לכך שבאמצעות הכלים הללו הציבור יעלה את המודעות לרעש שסביבו ולא יקבל אותו או את הנזקים מהרעש כמובנים מאליהם"

 

על חודו של קול: כלים דיגיטליים מתקדמים מאפשרים הנגשת מידע מותאם אישית לתושבים על מצב איכות חייהם ועל הסיכונים הסביבתיים באזור מגוריהם. ומה עושים כשנחשפים לרעש? המשרד להגנת הסביבה יוצא עם מספר כלים חדשים שיסייעו לציבור בקישור הבא:https://did.li/rFjrl . בין הכלים מחשבון מפלס רעש, מדריך מדידה ובדיקה אם עוצמת הרעש שנמדדה חורגת מהמותר בחוק ובתקנות מכוח החוק למניעת מפגעים.

 

רעש יכול להיות קבוע או משתנה, קצר או ממושך, נדיר או תדיר. ככל שעוצמת הרעש גוברת כן גדלה פגיעתו. לרעש בעוצמה גבוהה ולחשיפה ממושכת אליו יש השפעה מזיקה לבריאות הציבור. מידת הרגישות לרעש שונה מאדם לאדם, והנזקים האפשריים מתבטאים בתופעות פיזיולוגיות ונפשיות.

 

השלבים בעת חשיפה לרעש הם: מדידה – באמצעות יישומון מומלץ ייחודי; חישוב של הרעש במחשבון המשרד להגנת הסביבה; ובדיקת התוצאה שהתקבלה ביחס למה שנקבע כרעש בלתי סביר או רעש חזק. ככל שהרעש חורג, יש לדווח עליו.

 

  1. מדידה: המשרד להגנת הסביבה בחן יישומונים שונים למדידת רעש וממליץ על NIOSH Sound Level Meter של המכון הלאומי לבטיחות ולבריאות בעבודה בארה"ב, שהוא חלק מה-CDC, הרשות האמריקאית לבקרת מחלות ולמניעתן. להורדת היישומון:https://did.li/iDRNf .

 

זהו יישומון פשוט, ידידותי וחינמי המאפשר למדוד רעש ברמת דיוק גבוהה. המדידה דומה למדידות במכשיר רעש תקני ומאפשרת להציג נתוני מפלס רעש בזמן אמת. היישומון זמין עתה למערכת הפעלה iOS בלבד (אייפון או אייפד). כל שעליכם לעשות הוא להפנות את המיקרופון של מכשיר הטלפון לכיוון מקור הרעש ולמדוד את עוצמת הרעש. לשימושכם, מדריך לשימוש ביישומון:https://did.li/Sipaa .

 

באמצעות כלים משלימים הנמצאים באתר המשרד, ניתן לדעת אם רמת הרעש שנמדדה חורגת מהמותר בחוק ובתקנות.

 

  1. חישוב מפלס הרעש במחשבון של המשרד להגנת הסביבה: את הנתונים מהמדידה ניתן להכניס למחשבון למדידת רעש. רעש מצטבר כולל את רעש הרקע ואת מקור הרעש, והמחשבון מאפשר לבצע מדידה ולקבל את מפלס רעש המקור, בנטרול רעש הרקע.

 

  1. 3. בדיקת התוצאה שהתקבלה: המשרד ייצר מנגנון חיפוש של מפלסי רעש מותרים. במנגנון יש להזין פרטים כמו סוג המבנה, מפלס רעש הדציבלים ביום או בלילה, והתוצאה המתקבלת היא משך הרעש המותר. באתר ניתן לבדוק אם התוצאות מלמדות על רעש חזק או על רעש בלתי סביר.

 

  1. פעולה בהתאם לתוצאות: ככל שהתוצאה עומדת בחוק, נסו לדבר עם גורמי הרעש ולהגיע להבנה. אמצעי חשוב למניעת רעש הוא התחשבות הדדית ומודעות להשלכות הרעש שאדם יוצר על סביבתו.

 

ככל שהתוצאה חורגת, יש לפנות לגורם הטיפול המוסמך. האחריות לטיפול משתנה לפי סוג המפגע והשעות שבהן הוא מתרחש. הגופים האמונים על טיפול במפגעי רעש הם המשרד להגנת הסביבה, משטרת ישראל, היחידות הסביבתיות והרשויות המקומיות, ובקישור הבא ניתן לראות למי פונים: https://did.li/lWuTY

 

מהלך זה הוא חלק ממהלך רחב שהמשרד להגנת הסביבה מקדם ליצירת כלים דיגיטליים מתקדמים שינגישו מידע סביבתי מותאם אישית. במהלך הדרגתי יוכלו תושבי המדינה להכיר טוב יותר את הסיכונים הסביבתיים הקרובים לביתם ולהיטיב למצות את זכויותיהם אצל הגורמים האמונים על שמירת בריאותם ואיכות חייהם.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.