סיכום הכנס הלאומי ה-2 לבטיחות במעבדות מחקר ופיתוח

בטיחות
ביום חמישי 22.6.2023 התקיים הכנס הלאומי ה-2 לבטיחות במעבדות מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה של לשכת המהנדסים בישראל

 

הכנס הלאומי ה–2 לבטיחות במעבדות מחקר ופיתוח של האיגוד הישראלי להנדסת  בטיחות בלשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל, נערך ביום חמישי האחרון במתחם קמפוס "אינטל" בפתח-תקווה.

 

המחקר והפיתוח בישראל עומדים בשורה הראשונה בזירה הבינלאומית, וככאלה מהווים כוח כלכלי מניע במשק. מעבדות מו”פ פועלות במפעלים רבים, ובכלל זה במפעלי הייטק וביוטק, כמו-גם במתקנים ביטחוניים, בבתי חולים ובקמפוסים האקדמיים השונים בארץ. נושא הבטיחות במעבדות אלו אינטגרלי למקצועיות תהליכי המו"פ בכל מפעל.

 

הכנס הלאומי לבטיחות במעבדות מחקר ופיתוח השנה היווה אירוע מרכזי בו הופיעו טובי המומחים בתחום, ביניהם אנשי מחקר, מדע, תכנון ופיתוח, מערכות הבריאות, נציגי מפעלים בטחוניים ואקדמיה. הכנס עסק בהיבטים השונים של הבטיחות והגיהות המעבדתית ונדרש לאתגרים המלווים את התחום, כולל הצגת פתרונות וחידושים בתחום.

 

הכנס השנתי מהווה במה לקשת רחבה ומקצועית של נושאים, אשר עומדים על סדר היום בתחומים השונים, ביניהם: כיצד תיראנה מעבדות העתיד, כיצד מתנהלת מעבדה דיאגנוסטית קלינית, חלופות פרואקטיביות למיטיגציה בעת עבודה ביולוגית, סיכוני קרינה מייננת במערכות לייזר, סיכוני חשמל סטטי במעבדות ועוד.

 

מי שהובילו את הכנס הם מר יורם אלעזרי, יו”ר האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות, וד"ר עדי חן, יו"ר ענף בטיחות במעבדות באיגוד שבתפקידה משמשת ראש יחידת הבטיחות ופיקוח סכנות קרינה בטכניון.

 

אורח הכבוד בכנס היה מפקח העבודה הראשי (מפע"ר) וראש מינהל הבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית, זרוע העבודה, מר חזי שוורצמן.

מר שוורצמן ציין בפתיחת הכנס, כי התופעה של תאונות עבודה ותחלואה תעסוקתית מחייבות התייחסות וטיפול אקוטי. המפע"ר ציין, כי במהלך השנה האחרונה נהרגו 70 אנשים בתאונות עבודה בענפי החקלאות, הבנייה והתעשייה, וכי ידוע על 18,000 חולים במחלות שונות בעקבות חשיפה לחומרים מסוכנים ולתנאי העבודה, כשרובם מתגלים ככאלו בעת פרישתם לגמלאות. הנתונים לגבי אנשים שנפגעו או נחשפו – אך לא נהרגו או אובחנו כחולים – כמובן לא ידוע וסביר שהוא רב יותר. "מטרתנו המרכזית היא שהעובדים יהיו בטוחים ובריאים", ציין מר שוורצמן, והוסיף: "לאחר חילופי ממשלות שהיו כאן לאורך השנים, וארבעה שרים שעבדתי תחתם, אני יכול להגיד שרק ממשלה יציבה יכולה לקדם תקנות וחוקים שימנעו את הפציעה הבאה". המפע"ר התחייב לקדם חקיקה לקידום נושאי הבטיחות במעבדות וקרא לבאי הכנס לתרום בנדון.

 

יורם אלעזרי, יו”ר האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות, ציין כי "ביסוס ומיסוד מקצוע מהנדס הבטיחות עומד לנגד עינינו, למרות שהוא לא מעוגן בחקיקה. אנו עמלים על כך שהמקצוע יקבל הכרה בצורה פורמלית, כמו יתר המקצועות שקיימים במשק."

 

אנו מודים למרצים ששיתפו אותנו בידע ובניסיון, תודה לחברות שהציגו בתערוכה המקצועית ותודה לקהל המקצועי מכל תחומי המשק והתעשייה, אשר הגיע מכל רחבי הארץ לקחת חלק בכנס משמעותי זה.

 

אנו תקווה כי הכנס יעזור בהעלאת המודעות לנושא הבטיחות בעבודה וימנע תאונות בעתיד.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.