בטיחות מעל הכל – כללים והנחיות לביצוע ניקוי חול בהתזה

ציוד ניקוי חול טמקס

בזמן תהליך הניקוי בהתזת חול מומלץ להשתמש באמצעי מגן ולקיים כללים הגייניים ובטיחותיים על מנת לשמור על בטיחות העובדים. במאמר הבא תוכלו למצוא מידע נחוץ בנושא. 

אמצעי מגן לניקוי חול בהתזה 

 • שימוש בכפפות הגנה.
 • שימוש באמצעים מגנים על מערכת הנשימה. לדוגמה, מסכות עם מסנן לטיהור אוויר ומערכות נשימה אישיות עם אספקת אוויר.
 • לבישת בגדי עבודה בלבד.
 • שימוש במשקפי מגן (שימוש בעדשות מגע הינו מסוכן).

כללים הגייניים לניקוי חול בהתזה

 • עבודה בסביבה בעלת מערכת אוורור יעילה כדי לשמור על ריכוזי חומר נמוכים מערכי החשיפה המותרים. יש לעבוד עם ציוד להגנת נשימה (כמפורט מעלה).
 • התקנה משטפות עיניים בקרבת מקום.

 • שטיפת ידיים עם מים וסבון.
 • הימנעות מעישון, אכילה ושתייה בסביבת העבודה.
 • איסור ניקוי בגדי העבודה וסביבת העבודה באמצעות זרם אוויר דחוס.
אביזרי מגן לניקוי חול בהתזה – טמקס

כללי בטיחות נוספים

 • הדרכת העובדים בדבר סכנות הבטיחות וחשיבות השמירה על הגיינה בעת העבודה עם חומר ההתזה.
 • שליחת עובדים לבדיקות רפואיות תקופתיות (כמפורט בתקנות).
 • מניעת היווצרות מטען אלקטרוסטטי (לדוגמא על ידי הארקה).

 

האם ניתן להתיז חול ים בתהליך ניקוי חול ? – להלן הסכנות

שימוש בחומר הסילקה בענפים שונים בתעשייה מבוצע בתהליך ניקוי בהתזת חול. סיליקה גבישית חופשית (קוורץ הינו אחת מצורותיה) הוא מינרל נפוץ על פני כדור הארץ וחשיפה אליו עלולה לגרום לפגיעה חמורה במערכת הנשימה.

הסיליקה עלולה לגרום לסרטן ריאות, למחלות ריאה חסימתיות  (COPD), למחלת ריאות שאיננה ניתנת לריפוי ולפגיעה כלייתית – בסיליקה טמונות סכנות בריאותיות רבות. מקור הסכנה בהתזת חול ים הינו נשימת חלקיקים קטנים בעלי נוכחות תדירה של צורן דו חמצני גבישי (סיליקה גבישי) המצויים בהרכב החול.

מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית בארה"ב  (OSHA)פרסם תקנות המחמירות את הפיקוח על שימוש בסיליקה בתעשיות בהן נחשפים העובדים לחומר זה. לדוגמה, מעבדות דנטליות, עיבוד אבן, יצור תכשיטים, קדרות ועבודות קרמיקה, יצור מסילות רכבת, התזת חול, יצור חומרים על בסיס אספלט, מספנות, פעולות בתעשיית הגז והנפט, יצור בטון וטיפול במתכת בבתי יציקה.

השימוש בחומר מסוג נפוץ בעיקר בקרב משפצי מכוניות ואופנועים אשר משתמשים בניקוי חול, יצרני מצבות אשר משתמשים בחול על מנת להתיז את האותיות הכתובות ובקרב קבלני ניקוי חול שונים.

לאור הסכנות המתוארות לעיל, ענפים רבים הפסיקו את השימוש בחול המכיל את חומר הסילקה, ומשתמשים כיום בחומרים פחות מסוכנים (מפורטים בהמשך). המושג "ניקוי חול" עשוי להטעות מהסיבה שקיים מגוון רחב של חומרים אברסיביים (שוחקים) המתאימים למטרות שונות.

 

ניקוי חול – חומרים מומלצים לשימוש

חל איסור להשתמש בחול ים מהסיבות המתוארות לעיל. יש לבחור בקפידה בהתאם למטרה הרצויה מבין החומרים רבים המאושרים לשימוש כגון: אלומיניום אוקסיד חום, אלומיניום אוקסיד לבן, כדורי פלדה להתזה, גרגרי פלדה להתזה, גרגרי זכוכית להתזה, גרגרי פלסטיק להתזה ועוד. מידע נוסף על סוגי החומרים לניקוי חול תוכלו למצוא כאן.

אלומיניום אוקסיד חום לניקוי בהתזה - טמקס
אלומיניום אוקסיד חום לניקוי בהתזה – טמקס

מומלץ להיוועץ בגורם מקצועי המכיר לעומק את תהליכי הגימור בהתזה אשר יעזור לכם את החומר המתאים עבורכם. חברת טמקס מספקת ציוד וחומרים לניקוי חול בהתזה מעל ל-40 שנה לתעשייה בישראל. אצלנו תמצאו :

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *