עיצום כספי בסך 596 אלף שקל על חברת עלה שירותי אקולוגיה מקריית גת

שריפת חומרים מסוכנים בעלה שירותי אקולוגיה קרית גת, צילום המשרד להגנת הסביבה1

הפרת תנאי היתר הרעלים הובילה לשריפת חומרים מסוכנים וסיכון הציבור: המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 596 אלף שקל על חברת עלה שירותי אקולוגיה מקריית גת, בגין ליקויים והפרת תנאים בהיתר הרעלים של החברה

סמנכ"ל בכיר לפיקוח ולאכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק (בנדה) בן-דוד: "אירוע השריפה שהתרחש במפעל בקריית גת חשף שורה של ליקויים והפרות של החברה, בניגוד לתנאי היתר הרעלים ולהוראות בחוק החומרים המסוכנים. התנאים והדרישות שמציב המשרד למפעלים בכלל ולמפעלים העוסקים בחומרים מסוכנים ופסולת מסוכנת בפרט, נועדו להבטיח את שלום הציבור והסביבה בקרבת המפעל. האירוע הוא הוכחה לכך שאי עמידה בתנאי היתר הרעלים עלולה להביא לאירועים חמורים המסכנים את הציבור והסביבה. נמשיך לפקח ולאכוף את תנאי היתרי הרעלים והוראות החוק מול כל מפעלים המחזיקים בחומרים מסוכנים ופסולת חומרים מסוכנים, במטרה למנוע אירועים מסוג זה"

לתמונות (צילום: המשרד להגנת הסביבה) https://did.li/VZMNf

 

 

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 595,998 שקל על חברת עלה שירותי אקולוגיה. זאת, בגין ליקויים והפרות תנאים בהיתר רעלים והוראות בחוק שנמצאו במפעל שברשותה בעקבות אירוע שריפת חומרים מסוכנים.

 

החברה מנהלת ומפעילה תחנת מעבר לפסולת מסוכנת בקריית גת, ובמסגרת זו מטפלת בפסולות מסוכנות ובפסולת אלקטרוניקה, ובכלל זה סינון בוצות, מיון ציוד מזוהם, גריסת תרופות ונורות פלורסנט ועוד.

 

במהלך חודש דצמבר 2018, אירעה שריפה במפעל, שבה היו מעורבים חומרים מסוכנים. בעקבות השריפה, אשר נמשכה כארבע שעות, ובהתאם להמלצת המשרד, הנחו כוחות הביטחון את הציבור להסתגר בבתים.

 

בתחקיר האירוע שהוגש למשרד, כמתחייב מתנאי היתר הרעלים, עלו כשלים חמורים והפרות של תנאים בהיתר הרעלים, אשר הובילו, בין היתר, לשריפה. במקביל להגשת התחקיר, ביצעו גורמי המקצוע של מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה סיור פיקוח במפעל.

 

ממצאי סיור הפיקוח שערכו גורמי המקצוע במחוז דרום של המשרד העלו כי החומר המסוכן אשר היה מעורב בדליקה, רעל אשר מגיב במגע עם מים, הוחזק תחת קורת גג המאובזרת במערכת כיבוי שריפות באמצעות רסס מים (ספרינקלרים), זאת בניגוד להנחיות המפורטות בגיליון הבטיחות של החומר ותוך הפרה של תנאי היתר הרעלים. כתוצאה מכך, עם פרוץ הדליקה החלה בעירה של החומרים שהוחזקו במפעל.

 

בנוסף, נמצא כי בעת האירוע החברה החזיקה בכמויות החומרים המסוכנים החורגות מהמאושר לה לאחסנה בהיתר הרעלים. ביום האירוע אוחסנו בשטח המפעל כ-970 טונות פסולת אריזות חומרים מסוכנים, בעוד שהכמות המותרת לחברה לפי היתר הרעלים היא 350 טונות. בנוסף, החברה החזיקה ברשותה 3 טונות פסולת חומרי הדברה מוצקים מעל המצוין בהיתר הרעלים, ועוד כ-3 טונות פסולת אורגנית מוצקה מעל המותר.

 

בסיור הפיקוח במפעל, נצפו ליקויים באחסנת החומרים המסוכנים המהווים הפרה של תנאי היתר הרעלים. בנוסף, עלה כי המפעל החל לטפל באריזות אשל מכילות פסולת חומרים מסוכנים מוצקים, בהיעדר נוהל עבודה מסודר ובניגוד לתנאי ההיתר. נוסף על אלו החברה לא דיווחה למשרד על אודות השריפה, ודבר פרוץ השריפה נודע למשרד באמצעות כוחות כיבוי והצלה לישראל, בניגוד מוחלט לתנאי היתר הרעלים של החברה.

 

התנהלות המפעל הובילה, בין היתר, לשריפת חומרים מסוכנים ולסיכון עובדי המפעל, הציבור והסביבה. בשל כל אלה, הטיל על החברה סמנכ"ל בכיר (פיקוח ואכיפה) במשרד להגנת הסביבה, יצחק (בנדה) בן דוד, עיצום כספי בסך 595,988 שקל.

 

המשרד להגנת הסביבה פועל ויפעל בכל עת לאכיפת הוראות החוק ותנאי היתרי רעלים של מפעלים, מחסנים ותחנות מעבר המחזיקים ועוסקים בחומרים מסוכנים ופסולת מסוכנת, במטרה למנוע את התרחשותם של אירועי חומרים מסוכנים ולשמור על בריאות הציבור והסביבה.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *