ציוד מגן נשימתי לרתכים

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

כלל אמצעי בקרה על נשימת הרתכים, הן מערכות יניקה והן מסיכות ריתוך אלקטרוניות עם אספקת אוויר מסונן, מצריכים ידע מקצועי בבחירתם, התאמתם, תחזוקתם ובקרתם השוטפת.
בנוסף,  הכשרה ומעורבות הרתך בכל הקשור לשימוש באמצעי הבקרה שהותאם עבורו – הכרחית.

ככלל אצבע, תמיד יש להעדיף לסלק גורם מזיק במקום היווצרותו ע"י אמצעים טכניים הנדסיים.

הגנת הרתך באמצעות ציוד מגן אישי נשימתי מקובלת כהגנה נוספת לאמצעי הבקרה ההנדסיים.

מסיכת ריתוך אלקטרונית עם אספקת אוויר מסונן
מסיכת ריתוך אלקטרונית עם אספקת אוויר מסונן מהווה הגנה טובה ונוחה לעובד.

כמצויין לעיל, שימוש במסיכה זו  מצריך הדרכה, תחזוקה, שמירה, בקרה ותיעוד קפדני של כל הפעולות המוזכרות. בנוסף, נדרשת חלופה במקרה של כשל טכני במסיכה. המסיכה חייבת להיות אישית ולא ניתנת להעברה מעובד לעובד. איכות האוויר בתוך המסיכה לא ניתנת לבקרה, עובדה המהווה מכשול בהוכחת יעילות ההגנות שסופקו לעובד. נכון להיום, תקנות גיהות לא עושות הבדל בין מסיכה עם אספקת אוויר לעומת מסיכות סינון.

מערכות יניקה
בשוק הישראלי קיים מגוון רב של מערכות מסוגים ויצרנים שונים בעלי יניקות תחתיות, עיליות, צדדיות, בעלות זרוע נעה ומערכות יניקה משולבות.

יש לזכור שיניקה הינה יעילה רק כאשר פתח היניקה נמצא קרוב לנקודת הריתוך. המרחק המיטבי בין נקודת הריתוך ובין פתח היניקה לא יעלה על 2 קטרים של פתח היניקה.

בהתאם לכך, בחירה בין  סוגים שונים של מערכות יניקה  נעשית על פי יכולת המערכת לקרב את היניקה בצורה מיטבית לכל אורך תפר הריתוך.

כאן מובא תקציר המלצות ודגשים לבחירה בין מערכות יניקה לבין ציוד מגן אישי  נשימתי.

  1. בריתוך מחוץ למבנה, היניקות בד"כ לא שימושיות. במקרה זה עדיפה מסיכת ריתוך אלקטרונית עם אספקת אוויר.
  2. בריתוך של פלדות שחורות ללא ציפוי במשכי זמן קצרים (מספר דקות בשעה) או לצורך תיקונים קטנים אין צורך ביניקות. ניתן להשתמש במסיכה מסוג מתאים.
  3. בתוך המבנה, בריתוך חלקים קטנים עדיפה מערכת היניקה.
  4. הגנה כפולה של העובד באמצעות יניקות וציוד מגן אישי נשימתי נדרשת בתנאים הבאים:
    – ריתוך תפרים עמוקים או ריתוך בתוך חריצים בפלדה.
    – ריתוך נירוסטה, פלדה מגולוונת, פלדה מצופה בצבע – במקרה זה מומלץ להסיר את הצבע לפני הריתוך.

בתקופה האחרונה פותחו חוטי ריתוך ואלקטרודות ריתוך בעלות תכולה מופחתת של מנגן וכרום. שימוש בכלי רתך מסוגים אלו מהווה כלי יעיל להפחתת החשיפה של הרתכים.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *