בתורמי דם מחיפה היו רמות נמוכות יותר בדם של ארסן וקדמיום וגבוהות יותר של כרום ועופרת, בהשוואה לתורמים משאר הארץ;

hush-naidoo-jade-photography-Zp7ebyti3MU-unsplash

 

ממצאי מחקר חדש מטעם המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה ובתמיכה כספית של המשרד, בביצוע המרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה ובשיתוף מרכז שירותי הדם של מגן דוד אדום, המעבדה הארצית לבריאות הציבור ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב: בתורמי דם מחיפה היו רמות נמוכות יותר בדם של ארסן וקדמיום וגבוהות יותר של כרום ועופרת, בהשוואה לתורמים משאר הארץ; ריכוזי המתכות שעלו במחקר דומים ולפעמים אף נמוכים יותר לנמצא באוכלוסייה הכללית באירופה

 

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "המשרד להגנת הסביבה מקדם מחקרים בתחום בריאות וסביבה, שתוצאותיהם תורמות ליצירת תמונה עדכנית והבנת ההשפעה של גורמים סביבתיים על הבריאות. יש להוציא את התעשייה המזהמת מריכוזי האוכלוסייה, כדי לשמור על הבריאות של התושבים ועל איכות החיים והסביבה, ואנו פועלים לשם כך בין היתר ביישום החלטת הממשלה לפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה"

 

? למחקר: https://did.li/JGK5q

 

מחקר חדש בתמיכת ובמימון המשרד להגנת הסביבה בחן את ריכוזי המתכות בדמם של תושבי מפרץ חיפה, אל מול האוכלוסייה הכללית בישראל. המחקר בוצע על ידי המרכז למחקרים קליניים בבית חולים סורוקה, ובשיתוף מרכז שירותי הדם של מגן דוד אדום, המעבדה הארצית לבריאות הציבור ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

המחקר נערך בין השנים 2020-2022 על דגימות שנלקחו מתורמי דם מתנדבים של שירותי הדם של מד"א, לאחר קבלת הסכמתם. תוצאות המחקר הראו שלתורמים מחיפה היו רמות נמוכות יותר של ארסן וקדמיום, וגבוהות יותר של כרום ועופרת, בהשוואה לתורמים משאר הארץ.

 

עוד עולה מהמחקר, כי הריכוזים של כל המתכות שנמדדו בדמם של הנבדקים בישראל נמצאים בקצה התחתון של הסקלה ולפעמים אף נמוכים יותר מהריכוזים המדווחים ממדינות האיחוד האירופי. ההשוואות נעשו מול דוח של ארגון העולמי לבריאות משנת 2015 ופרסומי איגוד האירופי לניטור ביולוגי, HBM4EU, משנת 2022.

 

תוצאות המחקר מתפרסמות במסגרת קול קורא של לשכת המדענית הראשית של המשרד להגנת הסביבה, ובשיתוף משרד הבריאות. את המחקר הובילה פרופ' לנה נובק ממרכז רפואי סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, יחד עם פרופ' אילת שנער, ד"ר אשר מוזר וד"ר אליעזר יפה ממרכז שירותי הדם של מגן דוד אדום, פרופ' איתי קלוג מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב וליאור חסן מהמרכז הרפואי סורוקה. החוקרים שיתפו פעולה עם ד"ר אפרת רורמן וד"ר לודה גרויסמן מהמעבדה הארצית לבריאות הציבור.

 

מחקר זה הוא בהתאם לסעיף 10 בהחלטת הממשלה לצמצום זיהום אוויר והפחתת סיכונים סביבתיים באזור מפרץ חיפה משנת 2015.

 

בעשור האחרון המשרד להגנת הסביבה פועל רבות להפחתה משמעותית של פליטות חומרים מזהמים במפרץ חיפה. בין היתר, הוביל המשרד את התוכנית הלאומית להפחתת זיהום אוויר במפרץ חיפה בין השנים 2015 ל-2020.

 

לאורך השנים חל שיפור משמעותי באיכות האוויר במפרץ חיפה: בשנות התוכנית נרשמה הפחתה של 56% מפליטות המזהמים האורגניים הנדיפים במפרץ חיפה – שכוללים חומרים מסרטנים. התוכנית שמה דגש על פליטות מזהמים אלה ואף הצליחה בכך מעבר ליעד שהוצב (שהיה 48% ביחס לפליטות בשנת 2014).

 

לאורך השנים המשרד מבצע פיקוח ואכיפה כנגד המפעלים, הכוללים שימועים, התראות, צווים ועיצומים כספיים על הפרות. על פי דוח המפל"ס של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2021, במפרץ חיפה התרחשו הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר של 50% עד 94% משנת 2012 ועד 2021, בהתאם למזהם.

 

הרחבה על המחקר:

 

במחקר נבחנה נוכחות ריכוזי מתכות כבדות בדם האנושי, במטרה להעריך את הקשר בין ריכוזי המתכות לחשיפות הסביבה ולזיהום אוויר. כל הממצאים תוקננו למדדים כגיל, מגדר ועישון.

 

המחקר נערך בין מארס 2020 עד פברואר 2022 על דגימות דם להשוואת ריכוזים של מתכות כבדות בקרב תורמי דם המתגוררים באזור מפרץ חיפה בהשוואה לתורמים מאזורים אחרים בישראל. במסגרת המחקר, נבדקו 4 סוגי מתכות – ארסן (As), קדמיום (Cd), כרום (Cr) ועופרת (Pb).

 

הדגימות נלקחו מתורמי דם מתנדבים בריאים מבין תורמי הדם של שירותי הדם של מגן דוד אדום. אוכלוסיית המחקר כללה מדגם אקראי, לא מזוהה, של תורמי דם אזרחים, שתרמו דם באזור מפרץ חיפה, מול דגימות משאר אזורי הארץ. יישובי המגורים של התורמים ומיקומי אתרי התרומות אוחדו עם רמות המזהמים באוויר שנרשמו על-ידי תחנות הניטור הסמוכות. במהלך המחקר אותרו 6,230 דגימות, מתוכן נבדקו 911 דגימות. יש לציין שהדגימות נלקחו ממערך הבדיקות השגרתיות של תרומות הדם ולא היוו חלק ממנות דם עצמן. ריכוזי המתכות שנמצאו היו דומים ואף נמוכים מהריכוזים שנמדדים באוכלוסייה הכללית באירופה.

 

על פי תוצאות המחקר, תורמי דם מאזור מפרץ חיפה מאופיינים ברמות נמוכות של ארסן (As) וקדמיום (Cd), וברמות גבוהות של כרום (Cr) ועופרת (Pb), בהשוואה לתורמים משאר חלקי הארץ. בנוסף, נמצא כי בקרב התורמים קיים מתאם חיובי בין ריכוזי העופרת בדם לריכוזים בסביבה של המזהמים PM10, CO ו-SO2.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *