חשיפת נשים הרות למזהמים סביבתיים באזור מפרץ חיפה וההשלכות על הילודים.

belly-gbe8803938_640

כיצד משפיעה חשיפה למזהמים סביבתיים על היריון ולידה? מחקר חדש מטעם המשרד להגנת הסביבה, בביצוע מרכז רפואי רמב"ם, מרכז רפואי שמיר (אסף הרופא) ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בדק חשיפת נשים הרות למזהמים סביבתיים באזור מפרץ חיפה וההשלכות על הילודים

 

במחקר נמצא, כי רמות של חלק מן המתכות וחלק ממרכיבי ה-BTEX (תרכובות בנזן, טולואן, אתילבנזן וקסילן) בשתן גבוהים משמעותית בדגימותיהן של אימהות ממפרץ חיפה בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ. יחד עם זאת, הרמות אשר נמדדו במחקר במפרץ חיפה נמוכות לאין שיעור מרמות שדווחו באזורים מזוהמים בעולם, ונמוכות מהרמות המוגדרות כמזיקות על-ידי ארגון הבריאות העולמי

 

? לתקציר המחקר: https://did.li/fR9Hw

 

במסגרת מחקרים בתחום בריאות וסביבה במפרץ חיפה, שמקדמת לשכת המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה בשיתוף עם משרד הבריאות, מתפרסם מחקר חדש המודד את החשיפה של נשים הרות למזהמים סביבתיים במפרץ חיפה ובחן את השפעתה האפשרית על ילודים.

 

את המחקר מובילים פרופ' עידו שולט ממרכז רפואי רמב"ם, פרופ' עמליה לוי מאוניברסיטת בן גוריון ופרופ' מתי ברקוביץ' מהמרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), יחד עם הדוקטורנט טל מיכאל חוקרים נוספים.

 

מטרת המחקר היא לבדוק אם נשים הרות נחשפות למתכות כבדות ומזהמים אורגנים נדיפים ואת הקשר שבין חשיפה אימהית לבין תוצאי היריון בלתי רצויים. החשיפה נבדקה על ידי מדידת המזהמים בדגימות שתן וההשוואה נערכה בין 826 זוגות של אימהות וילודים, כמחציתן מחיפה וכמחציתן ממרכז הארץ, בין השנים 2016 ל-2019.

 

בשנים האחרונות פורסמו עדויות משמעותיות המציעות כי נשים בהיריון ועובריהן המתפתחים מהווים קבוצת סיכון לפגיעה מרעלנים ומזהמים סביבתיים, הגורמים להשלכות שליליות בעוברים. המחקרים מצאו קשרים בין רמת החשיפה למזהמים לבין שינויים תוך רחמיים בעוברי האימהות שנחשפו למזהמים. עם זאת, המידע הקיים על רמת החשיפה היה מוגבל ולעיתים שנוי במחלוקת.

 

עד כה לא בוצע במפרץ חיפה מחקר מקיף שבחן את הקשר שבין החשיפה למזהמים סביבתיים במהלך ההיריון לבין תוצאים בלתי רצויים בילודיהן של האימהות.

 

במחקר נמצא, כי רמות של חלק מן המתכות וחלק ממרכיבי ה-BTEX (תרכובות בנזן, טולואן, אתילבנזן וקסילן) בשתן גבוהים משמעותית בדגימותיהן של אימהות ממפרץ חיפה בהשוואה לאימהות ממרכז הארץ. יחד עם זאת, הרמות אשר נמדדו במחקר במפרץ חיפה נמוכות לאין שיעור מרמות שדווחו באזורים מזוהמים בעולם, ונמוכות מהרמות המוגדרות כמזיקות על-ידי ארגון הבריאות העולמי.

 

בהתאם, לא נמצאו הבדלים מובהקים בהיקפי הראש בין הקבוצות. המחקר מצא כי בבנים שנולדו באזור מפרץ חיפה נולדו במשקל גבוה יותר מבנים בקבוצת הביקורת, אך נראה שלנתון זה אין חשיבות קלינית שכן מדובר בעשרות בודדות של גרמים.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *