מה חשוב לדעת למניעת התפשטות וירוס הקורונה במקומות העבודה -המוסד לבטיחות וגיהות

michael-amadeus-oidJ1WGkIeY-unsplash

"כל מעסיק חייב לבצע הערכת סיכונים פוטנציאליים", מסבירה ד"ר אורנית רז, מנכ"לית המוסד. "חייבים לשקול האם העובדים עלולים במסגרת תפקידם להיתקל באנשים הנגועים בנגיף או להיחשף בחומרים המזוהמים בנגיף כמו דגימות מעבדה ופסולת".

לדבריה, כל עוד לא ניתנה הנחיה מצד משרד הבריאות, לא ניתן להיעדר ממקום העבודה בשל חששות מפני הנגיף, למעט מי שהונחה להכנס לבידוד באופן פרטני. "חשוב לעקוב אחרי הנחיות משרד הבריאות לגבי עובדים שחזרו מאזורים נגועים בנגיף ולפעול בהתאם אליהן", היא מוסיפה. "ככה נוכל לעבור את המגפה בשלום, ולשמור על בריאות כלל העובדים במשק הישראלי".

להלן מספר דגשים בהקשר למניעת התפשטות וירוס הקורונה, במקומות העבודה. הדגשים הוכנו ע"י ד"ר אשר פרדו ומרינה טרנופולסקי והם יעודכנו מעת לעת, ע"פ הצורך, באתר שלנו, תחת הקטגוריה "בטיחות ובריאות ביולוגית".

בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אנא עדכנו את המעסיקים והעובדים במקומות העבודה השונים.

כללי – על קצה המזלג:
על פי משרד הבריאות תנאים מסייעים להדבקה הם מגע קרוב עם נשא או חולה במרחק של פחות מ- 2 מטר למשך 15 דקות לפחות. מקרי הדבקה מאדם לאדם, נעשים כנראה באמצעות טיפות זעירות שמקורן בשיעול או עיטוש של אדם נגוע והן נישאות באוויר ו/או דרך מגע ישיר בין בני אדם. תקופת הדגירה של המחלה נעה בין יומיים ל-14 יום עד הופעת התסמינים הידועים, ובתקופה זאת האדם מרגיש טוב, אך מסוגל לפזר נגיפים ולהדביק אנשים אחרים.
אמצעי הבקרה והמניעה שיש לנקוט במקומות העבודה:
  • מידע לכלל העובדים – חשוב ליידע את העובדים ולציידם במידע רלוונטי באשר לאופן ההדבקה של הנגיף, לתסמינים ולדרכי המניעה. יש לוודא שהמידע מגיע לכלל העובדים, גם אלה אשר אינם דוברי השפה העברית.
  • שמירה על גיהות אישית (היגיינה) – עקב יכולת הדבקה במגע יש להקפיד על רחיצת ידיים בסבון ושמירת נקיונן. במידת הצורך, יש להוסיף עמדות רחיצה כדי להגדיל את זמינותן בשטח מקום העבודה.  במקביל, מומלץ לדאוג לנגישות של חומרי חיטוי לידיים כגון מגבונים או בקבוקי שטיפה עם אלכוהול ג'ל.
  • הגנה על דרכי נשימה – יעילות ההגנה של מסכות פנים מפני הידבקות בנגיף לא הוכחה עדיין אם כי ניתן לשער שהן מצמצמות את חדירת הוירוס לדרכי הנשימה. אין עדיין המלצה גורפת להשתמש במסכות כאלה למעט עובדים כגון עובדים במערכת הבריאות, במקומות בהם יש חשש למגע עם הנגיף או נשאים שלו. הדרישה ללבישת מסכה קיימת לגבי אלו שיש להם תסמינים כאשר המטרה היא להגן על אנשים אחרים מפני פיזור הנגיף לסביבתם. עם זאת, המיגון הנשימתי המקובל במצבים או סביבות שבהם יש חשש לפיזור טיפונות ממקור אנושי, גם אם לא ידוע אם המקור חשוד כנשא, הוא נשמיות חד פעמיות מסוג N95 (סיווג אמריקאי), או FFP2 (סיווג אירופאי). לשם מידע, יש גם נשמיות בעלות דרגת סינון גבוהה יותר, כגון N99 או FFP3, אולם כאמור, המידע על איכות ההגנה של המסכות מפני הדבקה עדיין אינו מבוסס דיו ומסתמך על הוראות שהיו בעבר בעת ההגנה בפני נגיפי קודמים דוגמת  ה- SARS וה- MERS.
  • הגנה על העיניים והאף – יש להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים ומנגיעות באף.
5. סביבת עבודה:
♦ איוורור – לתשומת ליבכם, לא כל מסנני החלקיקים שבמערכות מיזוג ואיוורור מרכזיות סטנדרטיות, בנויים לסינון וירוסים, אולם אין עדיין ראיות חותכות להעברת הוירוס דרך מערכות כאלה. מתוך עקרון הזהירות המונעת חשוב לשמור על מקור איוורור טבעי בתוך חדרים ומשרדים ע"י השארת חלון פתוח או פתח לאוויר החיצוני כדי לעודד חילוף אוויר.
♦ חדרי שירותים – וירוסים עלולים להמצא גם בהפרשות אדם ולכן חשוב לשמור על נקיון השירותים וחיטויים ועל אמצעים לניקוי הידיים בטרם, יציאה מחדרי השירותים.
♦ מעליות – יש להשתדל להמנע מעיטושים ושיעולים במעליות. מומלץ להקפיד על נקיון הלחצנים וחיטויים במעליות שעובדים משתמשים בהן באופן קבוע.
6. דיווח – חשוב- יש לעקוב אחרי הנחיות משרד הבריאות המתפרסמות מעת לעת גם לגבי עובדים שחזרו מאזורים הנגועים בנגיף ו/או במקרים של מגע קרוב עם אנשים חשודים כנשאי הנגיף או כחולים.

ומשהו נוסף:
לפי המלצות של OSHA (מינהל הבטיחות והבריאות אמריקאי), אמצעי הגנה על עובדים מפני חשיפה לנגיף קורונה תלויים בסוג העבודה המתבצעת על ידי העובדים ובסיכון החשיפה. על המעסיקים לבצע הערכת סיכונים פוטנציאליים: לשקול אם העובדים שלהם עלולים במסגרת תפקידם להיתקל באנשים הנגועים בנגיף קורונה או להיחשף לסביבה או חומרים המזוהמים בנגיף (כגון: דגימות מעבדה, פסולת). לגבי משטחי עבודה, לפי , OSHA נכון לעכשיו אין עדות שהנגיף מופץ באמצעות חשיפות סביבתיות כמו מגע עם משטחים מזהמים. לפי אותן הנחיות, למעט שירותי בריאות ושירותי טיפול בפסולת, אין בדרך כלל צורך לבצע ניקוי או טיהור מיוחד של סביבת העבודה. במקרה של ניקוי משטחים שעלולים להיות מזוהמים, אין להשתמש באוויר דחוס ובריסוס מים כי זה עשוי לבצע תרסיס של חומר זיהומי.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.