פריצת דרך מבטיחה בתרופה של קנבוטק לטיפול בסרטן הלבלב: לראשונה בעולם, התרופה הבוטאנית של קנבוטק הראתה אפקט אנטי סרטני משולב בין קנאביס ופטריה

cbd-g0dd7b23b3_640

זוהי פריצת דרך מבטיחה אשר תומכת בקונספט הבוטאני המשולב אותו קנבוטק מובילה.

התרופה הבוטאנית מבוססת על מיצוי מפטרייתCyathus striatus  ומיצוי קנבנואידים ייחודיים מצמח הקנאביס ומפותחת ע"י קנבוטק במעבדה של פרופ' פואד פארס, חוקר סרטן בכיר מאוניברסיטת חיפה;

החברה צופה לסיים את שלב הוכחת ההיתכנות והבטיחות עד אמצע 2023;

הרצליה, ישראל – 11 ביולי, 2022 – קנבוטק, חברת ביוטכנולוגיה העוסקת בין היתר בפיתוח תרופה בוטאנית המבוססת על מיצוי מפטריית  Cyathus striatusומיצוי קנבנואידים מצמח הקנאביס, מדווחת על פריצת דרך מבטיחה בתרופה הבוטאנית לטיפול בסרטן הלבלב.

בניסוי שנערך במודל תאי, השיגה התרופה הבוטאנית של קנבוטק, המשלבת פטרייה וקנבנואידים, אפקט סינרגטי בין החומרים הפעילים אשר הביא להרג תאים סרטניים ביעילות גבוהה של עד 100%. במחקר נבחנו הפטרייה והקנבנואידים בנפרד ובמשולב, ונראה שהאפקט המשולב משיג את התוצאה המבטיחה ביותר. תוצאה זו מחזקת את ההנחה שטיפול משולב במיצוי הפטרייה ביחד עם קנבנואידים יאפשר טיפול יעיל בסרטן הלבלב.

מדובר בפעם הראשונה בעולם בה נראה אפקט אנטי סרטני משולב בין קנאביס ופטריות בסרטן הלבלב המהווה פריצת דרך מבטיחה אשר תומכת בקונספט הבוטני המשולב אותו קנבוטק מובילה: שימוש במספר חומרים פעילים ומנגנוני פעולה שונים התומכים זה בפעילותו של זה.

בניסוי נבחנה השפעת הקנבנואידים והפטרייה על 3 תתי סוגים של סרטן הלבלב, כאשר התוצאות הטובות ביותר התקבלו בתת סוג אשר מייצג סרטן Poorly Differentiated אשר נחשב לאלים ביותר.

אלמנט נוסף אשר נבדק בניסוי הינו זיהוי מנגנון הפעולה של הרג התאים הסרטניים. הרג התאים על ידי הפטרייה לווה בעליה של תמותה תאית מתוכנתת הנקראת אפופטוזיס, ומנגנון הפעולה של הקנבינואידים בהרג תאים היה אחר. הספרות המחקרית התומכת וכן הניסוי מלמדים שלמנגנוני פעולה שונים בהרג תאים סרטניים יש יכולת גדולה יותר להשגת אפקט סינרגטי בין החומרים. בנוסף, הממצאים מצביעים על כך שלא התקיימה תמותה לא סלקטיבית, אלא הפעלה של מנגנונים מולקולריים תאיים שאחראיים להרג תאים מבוקר.

הפטרייה נמצאת במחקר לבחינת היעילות האנטי-סרטנית שלה במעבדה של פרופ' פואד פארס באוניברסיטת חיפה מזה כ-8 שנים ונבחרה כמועמדת המועדפת לפיתוח תרופה לסרטן הלבלב וסרטן המעי הגס לאחר שהראתה תוצאות אנטי-סרטניות טובות יותר ממגוון פטריות אחרות אשר נבחנו. לפני מספר חודשים קיבלה קנבוטק זכויות שימוש גלובליות ובלעדיות על פטנטים שנוצרו במחקר של פרופ' פארס והחלה בהובלת תהליך פיתוח מואץ של תרופה בוטאנית כהגדרתה ע"י ה-FDA. קנבוטק צופה כי הליך הפיתוח יהיה קצר וזול משמעותית בהשוואה לתהליך פיתוח של תרופה רגילה.

הרכב הקנבנואידים לבדו, אשר נוסה בניסוי התרופה הבוטאנית, צפוי להשתלב גם בקונספט "האונקולוגיה האינטגרטיבית" של קנבוטק, ולהתחיל להיות משווק לחולי סרטן בקליפורניה כבר בסוף שנת 2022, ולאחר מכן גם בישראל בתחילת 2023.

קנבוטק צופה שתסיים את שלב הוכחת ההיתכנות תוך 9 חודשים, עד אמצע 2023, ובסיומו תפעל ליצירת שיתוף פעולה פיתוחי עם חברת פארמה גדולה לאישור תרופה מול ה-FDA. במסגרת אבני הדרך הבאות בהליך הפיתוח, החברה מתכננת לעבור לבדיקות במודל חייתי אשר יתבצעו במעבדה של פרופ' פארס באוניברסיטת חיפה בניהול הצוות המדעי של קבנוטק.

פרופ' פואד פארס, חוקר סרטן בכיר מסר: "אני שמח ששיתוף הפעולה עם קנבוטק מביא לתוצאות פורצות דרך, כאשר שילוב המיצוי הפטרייתי עם קנבנואידים הפועלים במנגנונים אנטי סרטניים אחרים, מחזקות את המחקר שערכנו באוניברסיטת חיפה בשנים האחרונות אשר מתמקד בפיתוח תרופה בוטאנית יעילה ובטוחה לטיפול בסרטן. העובדה שהתוצאות המרשימות הושגו בתאים המדמים תת סוג של סרטן הלבלב הידוע כאלים ביותר, מעודדות מאוד."

ד"ר יצחק אנג'ל, היועץ הפרמקולוגי של קנבוטק מסר: "פיתוח תרופה בוטאנית הוא תהליך מאתגר והתוצאות שהשגנו נותנות קצה חוט אמיתי להאמין שהמיצויים הינם יעילים ובטוחים לשימוש כטיפול אנטי סרטני לסרטן הלבלב. לפנינו עדיין דרך להוכחת היתכנות קלינית זאת, אך כולנו תקווה שנוכל להביא בשורה אמיתית לחולים ולפתח פתרון של ממש לאחד הסרטנים האלימים ביותר."

מנכ"ל קנבוטק, אלחנן שקד מסר: "השלמנו אבן דרך משמעותית בדרך לפיתוח התרופה הבוטאנית לסרטן הלבלב. מדובר בצעד נוסף המקרב אותנו אל עבר החזון הגדול אותו הצבנו לעצמנו ולמשקיעים לפני כשלוש שנים. אני משוכנע שנמשיך לעמוד בלוחות הזמנים ותוך 9 חודשים נסיים את שלב הוכחת ההיתכנות ונפעל לשיתוף פעולה פיתוחי עם חברת תרופות גדולה, מול ה-FDA."

את החברה מלוויים בתהליך הפיתוח דר' יצחק אנג'ל, פרמקולוג מומחה בפיתוח תרופות, בעל ניסיון של מעל ל-35 שנה בפיתוח תרופות ובעבודתו כמנהל הפרמקולוגיה בחברת התרופות SYNTHELABO/SANOFI, ודר' אלכס וייסמן, מומחה בכימיה אורגנית ובייצור API, אשר ניהל את מחלקת המחקר והפיתוח של חטיבת ה-API בחברת PERRIGO.

סרטן הלבלב ידוע כאחד הסרטנים האלימים ביותר עם אחוזי שרידות נמוכים מאוד והוא מהווה את אחד מגורמי התמותה המשמעותיים בעולם המערבי. כמו כן, ה-FDA נוטה לתת לחברות הקלות משמעותיות בתהליכי פיתוח תרופות לאינדיקציה זו, כגון הגדרת התרופה כ-"תרופת יתום".

 

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *