"הדברה שאינה מבוצעת על-פי ההנחיות וההוראות, עלולה להסתיים באסון"

hussain-badshah-BrheXGlVRhs-unsplash

לקראת פתיחת שנת הלימודים: המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות המקומיות ליישם המלצות מקצועיות להדברה בטוחה בבתי הספר ובגנים; השרה גילה גמליאל: "הדברה שאינה מבוצעת על-פי ההנחיות וההוראות, עלולה להסתיים באסון, בעיקר כאשר מדובר במוסדות חינוך אשר מגיעים אליהם מדי יום אלפי ילדים ובני נוער"

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "אנחנו פונים לרשויות המקומיות וקוראים להן לטפל בנושא ההדברה בימים אלה, לפני תחילת שנת הלימודים. הדברה שאינה מבוצעת על-פי ההנחיות וההוראות היא אסורה, מסוכנת, ועלולה להסתיים באסון – בעיקר כאשר מדובר בהדברה במוסדות חינוך שאליהם מגיעים מדי יום אלפי ילדים ובני נוער. כשפועלים לפי ההנחיות, ניתן למנוע שימוש מיותר בתכשירי הדברה רעילים וגם למנוע הופעת מזיקים במהלך שנת הלימודים"

כדי למנוע את הסכנות הטמונות בפעולות ההדברה לקראת פתיחת שנת הלימודים, המשרד להגנת מחדד בפני הרשויות המקומיות, שבידן נמצאת הסמכות לביצוע ההדברה במוסדות חינוך, את הנהלים – הכתובים בנוהל משותף עם משרד החינוך.

אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה ממליץ לבצע טרם תחילת שנת הלימודים, בדיקה ופעולות ניטור בכל מוסד חינוכי בישראל כדי לבחון הימצאות של מזיקים ובחינת היישום המתאים ביותר למניעתם. ככל שיידרש, ובהתאם לצורך ולשיקול דעתו של המדביר שמבצע את הניטור, ייעשו פעולות ההדברה באמצעים שונים, לרבות בתכשירים תברואיים מאושרים על-ידי המשרד. המשרד להגנת הסביבה מפקח ואוכף את הנושא מול המבצעים.

המשרד מדגיש את החשיבות, הצורך והחובה בהעסקה של מדביר מורשה ובעל רישיון מתאים לפעולת ההדברה. השימוש יהיה בתכשירים מאושרים כחוק בלבד ובהתאם להוראות התווית, ותיאום הפעולה עם הגורם האמון על כך ברשות המקומית ועם הגורמים במוסדות החינוך.

במכתב שנשלח מאגף מזיקים והדברה לקראת פתיחת שנת הלימודים, הרשויות המקומיות התבקשו לוודא שמספר עקרונות בנושא תכשירי הדברה במוסדות חינוך וסביבתם מיושמים. יישום בהתאם להנחיות המקצועיות יפחית באופן משמעותי את מידת חשיפה של התלמידים לתכשירי הדברה:

 

  1. יישום תכשירי הדברה יתבצע אך ורק כשאין כל חלופה פחות מסוכנת.
  2. היישום יתבצע רק לאחר שבוצעו פעולות מניעה וניטור.
  3. בתקופת הלימודים תודבר עשבייה אך ורק באמצעים מכניים ושאינם כימיים.
  4. לא יתבצע כל ריסוס של תכשיר הדברה בעת שילדים נוכחים במוסד החינוכי.
  5. במידה ומתחייב ביצוע ריסוס הוא יבוצע בסופי שבוע או בחופשות, בלבד.
  6. במקרים חריגים כאשר דרושה הדברה תברואית בריסוס בשטח הגן באמצע השבוע, מנהל המוסד החינוכי יקבע את מועד כניסת התלמידים למוסד בהתאם להנחיות המקצועיות של המדביר, המונחה בנושא זה בהוראות הכתובות בתווית תכשיר ההדברה.
  7. כל פעולת יישום של תכשיר הדברה תתבצע רק לאחר קבלת אישור מהגורם האחראי ברשות המקומית ובתיאום עם מנהל המוסד החינוכי.
  8. האישור יינתן בכתב וכתשובה לבקשה מפורטת בכתב שהוגשה מראש.
  9. האישור להדברה תברואית בתוך המוסד החינוכי ובחצרו יינתן רק למדביר בעל רישיון מדביר במבנים ובשטח פתוח או רישיון מדביר באיוד.
  10. כל שימוש בחומר הדברה יהיה רק בתכשירים מאושרים כחוק ובהתאם להוראות התווית.

 

למידע נוסף בנוגע להדברה במוסדות חינוך:

https://www.gov.il/he/departments/general/safe_extermination_in_schools

 

בתקופה זו חשוב להדגיש, כי טיפול וחיטוי כנגד נגיף הקורונה אינם פעולת הדברה תברואית.  פעולות אלה אף אינן חלק מההכשרה, או מההשתלמויות הנדרשות ממדביר בעל רישיון. כמו-כן, אין להשתמש בציוד הדברה לפעולות ניקוי וחיטוי, מחשש לשאריות חומרי הדברה. הנחיות לניקוי ולחיטוי כנגד גורמים מיקרוביאליים כגון נגיף הקורונה החדש, הן אך ורק בסמכות ובאחריות של משרד הבריאות.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *