החזיקו חומרים מסוכנים בניגוד לחוק, גרמו לפגיעה בסביבה – וישלמו

צילום_ המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה הטיל שני עיצומים כספיים על חברת תעשיות כימיות תפזול מבית שמש בסכום כולל של 1,544,512 שקל בגין הפרות של היתרי רעלים ואירוע חומרים מסוכנים

 

מנהל מחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה, שוני גולדברגר: "החברה התרשלה באופן השמירה והאחזקה של החומרים המסוכנים שברשותה, והובילה לאירוע חומרים מסוכנים שעלול היה להוביל לפגיעה בציבור. לא נאפשר הפרות של דרישות המשרד בהיתרי הרעלים שנועדו למנוע אירועי חומרים מסוכנים ולשמור על בריאות הציבור והסביבה"

סמנכ״ל בכיר לאכיפה של המשרד להגנת הסביבה, יצחק בן דוד (בנדה), הטיל שני עיצומים כספיים על חברת תעשיות כימיות תפזול מבית שמש, בסכום כולל של 1,544,512 שקל, בגין הפרות של היתרי הרעלים וליקויים בטיפול באירוע חומרים מסוכנים.

חברת תעשיות כימיות תפזול עוסקת בייצור חומרי הדברה. החברה, הממוקמת באזור התעשייה של בית שמש, מנהלת מפעל ליצור חומרי ההדברה וכן מחסן לאחסון החומרים, ומחזיקה בהיתרי רעלים מטעם המשרד להגנת הסביבה בהתאם לחוק.

במסגרת סיור פיקוח שערך מחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה במחסן החברה, עלו הפרות שונות של היתר הרעלים בניגוד לדרישות המשרד ולחוק. ההפרות כללו, בין היתר, תקלות באופן האחסון של החומרים המסוכנים, שילוט ואחסנה לקויים, ופריקה וטעינה בניגוד להוראות ההיתר.

בסיור נוסף שנערך במפעל הייצור של החברה עלו הפרות של היתר רעלים נוסף של החברה החל על המפעל. ההפרות כללו אחסון רעלים בצורה לא בטיחותית, ליקויים בשילוט חומרים מסוכנים וחוסר באישורים ומסמכים, הנדרשים לאחזקת חומרים מסוכנים. על כן, פתח המחוז בהליך אכיפה נגד החברה.

ההפרות חזרו על עצמן הן במפעל היצור והן במחסן גם לאחר קיום שימוע לחברה. הפרות אלו כללו, בין היתר, פיזור חומרים מסוכנים על רצפת המפעל באופן המסכן את עובדי המפעל והציבור, אחסנה לקויה ושילוט לא תקין, ליקויים ברצפת המחסן שנמצאה סדוקה ולא אטומה ועוד. בפברואר 2021 התרחש אירוע חומרים מסוכנים במפעל, אשר הוביל לשפך חומר מסוכן בשטח המפעל תוך זליגה לתעלת ניקוז ציבורית. החברה לא דיווחה למשרד על האירוע בניגוד לנדרש בהיתר הרעלים, ולא הגישה במועד דוח תחקיר לאירוע בהתאם להוראות תנאי היתר הרעלים.

בעקבות האירועים, ובתום הליך האכיפה שניהל מחוז ירושלים מול המפעל, הטיל המשרד עיצום כספי בסכום של 965,320 שקל על החברה עקב ההפרות במפעל הייצור, ועיצום כספי נוסף בסכום של 579,192 שקל בשל ההפרות במחסן החברה, בהתאם לחוק החומרים המסוכנים.

המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר הפרות ואי עמידה בהוראות היתרי הרעלים בניגוד לחוק, באופן שעלול להביא לאירועי חומרים מסוכנים. המשרד ימשיך לפקח על מפעלים המחזיקים חומרים מסוכנים, במטרה לשמור על בריאות הציבור והסביבה.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *