הכנס הלאומי הראשון לבטיחות בנפיצים של לשכת המהנדסים התקיים בהשתתפות מאות מומחים, אך תמוה שנציג משרד הביטחון נעדר מהכנס.

תמונה 1

לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל קיימה את הכנס הלאומי הראשון לבטיחות בנפיצים בהשתתפות יו"ר לשכת המהנדסים גיא שעשע, יו"ר האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות יורם אלעזרי ובכירים מהתעשיות הביטחוניות, ממשרדי הממשלה, מצה"ל ומשאר גופי מערכת הביטחון.

 

היום, יום ד' ה-11.1.2023 לשכת המהנדסים, האדריכלים והאקדמאים במקצועות הטכנולוגיים בישראל קיימה את הכנס הלאומי לבטיחות בנפיצים.  הכנס סיפק הזדמנות יוצאת דופן לחשיפה לגבי ניהול הפעילות בנפיצים ומניעת הסיכונים הכרוכים בכך, מפי מומחים מהשורה הראשונה.

נושאי הליבה העיקריים שהוצגו בהרצאות במהלך בכנס הפנו זרקור לסוגיות של: דרישות מקצועיות רגולטוריות ומנהליות, תאונות עבר ומניעת סיכונים, וחדשנות בצד קיימות.

האירוע התקיים במכון מופ"ת במכללת לוינסקי בתל אביב בהשתתפות בכירים מלשכת המהנדסים, מהתעשיות הביטחוניות, ממשרדי ממשלה, מצה"ל ומשאר גופי מערכת הביטחון.

בכנס הרצו מיטב המומחים ובכללם נציגים מזרועות שונות של צה"ל (מפקדת זרוע היבשה, חיל האוויר וחיל הים), נציגי המשרד להגנת הסביבה, מפקח עבודה ראשי במשרד הכלכלה, מנהל היחידה לרישוי מפעלים ביטחוניים במשרד הפנים, ומיטב המומחים לבטיחות נפיצים במגזר הפרטי, אשר הציגו את מיטב הידע והטכנולוגיה בתחום בטיחות הנפיצים.

האולם היה גדוש במאות עובדים בכירים בתעשיות הביטחוניות, קצינים ונגדים בצה"ל העוסקים בבטיחות נפיצים, ממונים על פיצוצים, מהנדסי בטיחות וממונים על בטיחות, מומחי חבלה, אנשי כוחות חירום והצלה, רכזי חומרים מסוכנים ועוד.

המטרה של כל המשתתפים בכנס הייתה ללמוד, ללמד, להעשיר את הידע והכי חשוב: למנוע תאונות נפיצים שעלולות לגרום מוות, פציעות, נזקי עתק לרכוש ופגיעה בסביבה.

למרות זאת, באופן בלתי מוסבר, ראש חטיבת בטיחות בנפיצים במשרד הביטחון שהוזמן, כאורח כבוד, לשאת דברים בכנס ולהציג את מדיניות משרד הביטחון בתחום בטיחות נפיצים, והתבקש להרצות לגבי הנחיות משרד הביטחון בתחום חשוב זה שפורסמו לאחרונה (ואשר דובר צה"ל הודיע רשמית כי צה"ל לא יפעל על פי הנחיות אלו), בחר להחרים את הכנס ובכך גם ויתר על שמיעת התובנות של טובי המומחים בארץ לגבי שמירה על רמת בטיחות ראויה בתחום הנפיצים.

 

בפתיחת הכנס בפתיחת הכנס נשא דברים יו"ר לשכת המהנדסים גיא שעשע ואמר:

"תחום הבטיחות הינו אחד התחומים אשר נוגע לבעלי מקצועות הנדסיים וטכנולוגיים ממגוון תחומים ודיספלינות ויש לו חשיבות עליונה – ללא שמירה על בטיחות עלולה להיות חלילה פגיעה בנפש ונזק לסביבה בטווח הקצר והארוך.

האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות פועל ללא לאות להגברת המקצועיות של העוסקים בתחום בישראל. אני מבקש לנצל הזדמנות זו ולהודות לכל חברות וחברי הנהלת האיגוד הישראלי לבטיחות על תפקידם ההתנדבותי בלשכה, תודה על עבודתכם המסורה והמקצועית.

אין לי ספק שבזכותכם האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות הפך לגורם מרכזי ומוביל בנושאי הבטיחות בעבודה".

 

יו”ר האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות יורם אלעזרי:

"לבטיחות בנפיצים היבטים רבים: ייצור, אחסנה, הובלה, שימוש, טיפול במצבי חירום, כיבוי אש ועוד. במדינת ישראל מורכבותו של התחום גדולה ביותר משום שאנו פועלים תחת מספר סטנדרטים: ביטחוניים ואזרחיים. לאורך השנים היו ועדין קיימים, חילוקי דעות מקצועיים ואחרים, בין הרגולטורים בתחום.

עוד מה שמייחד את תחום הנפיצים הוא שלסיכונים הבטיחותיים מתווספים סיכונים ביטחוניים, פח"ע וסיכונים פליליים שגם אותם צריכים להביא בחשבון.

הסיכונים הגבוהים, המורכבות והייחודיות של תחום הנפיצים מחייבת מקצועיות ללא פשרות.

לאור זאת, האיגוד הישראלי להנדסת בטיחות בהובלת ענף בטיחות בנפיצים לקח על עצמו להוות מוקד ידע לאומי בתחום הנפיצים, לפתח את המקצועיות ולסייע למקבלי ההחלטות, לרגולטורים ולכלל העוסקים בתחום באמצעות העמקת הידע, כנסים הכשרות ופיתוח התורה המקצועית בתחום הבטיחות בנפיצים".

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *