וועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה במכתב לחברת הכנסת מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בעקבות הסיור שלה אמש במפרץ חיפה

chandler-cruttenden-OuTruf749dM-unsplash

 

לכבוד

חברת הכנסת מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה

 

הנדון: עתיד עובדי בתי הזיקוק בחיפה (בזן) והמפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה

 

 1. בעקבות הסיור שלך אמש במפרץ חיפה וההצהרה שלך שיש לפעול בנחישות להוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, אנו תמהים מדוע ציבור העובדים הנאמן של בתי הזיקוק בחיפה ושל כל שאר המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה אינם חלק מהשיח שלך.

 

 1. אנו דוחים מכל וכל את הניסיון להשוות בין האסון בביירות לבין מצב המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה המנוהלים על פי תקני הבטיחות המחמירים ביותר במערב אירופה.

 

 1. בתי הזיקוק וכל שאר המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה עומדים בכללים והתקנים של בטיחות ואיכות הסביבה כפי שנקבעים על ידי המדינה ועובדים כיום בהתאם לתקנים המחמירים ביותר במערב אירופה והושקעו בהם סכומי עתק בכל הקשור לבטיחות, זיהום הסביבה והפליטות מהמפעלים.

 

 1. יודגש בזאת כי המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה מאחסנים דלקים וחומרי גלם אחרים תחת פיקוח ותקני בטיחות מהמחמירים ביותר בעולם, עם היתרי רעלים, סקרי סיכונים ורגולציה אירופאית. בעוד שבביירות לבנון מדובר באחסון לא מפוקח של 2,750 טון של חומר נפץ (אמוניום ניטרט הוא חומר נפץ), כך שהשוואה משוללת כל יסוד.

 

 1. חשוב להבין שכמעט בכל עיר נמל בעולם (לדוגמא: ברצלונה, רוטרדם, המבורג) יש מיכלי דלקים ומפעלים כימיקלים, כי זה חלק בלתי נפרד מאורח החיים המודרניים. כל משק מתקדם וגם המשק הישראלי חייב חומרי גלם כאלה ואחרים (אמוניה הכרחית בכל בית קירור) וכל כלי הרכב (גם רכב היברידי, ואפילו רכב חשמלי) צורכים דלק.

 

 1. בתי הזיקוק בחיפה, שהוקמו עוד בימי המנדט הבריטי בשנת 1938, מעסיקים כיום כ-1300 עובדים באופן ישיר, ובמעגל המשני מפרנסים קרוב ל-15,000 אנשים ונותני שירות שונים ברחבי הארץ.

 

 1. מתחם בתי הזיקוק בחיפה (בזן) קריטי לחוסנה של הכלכלה הישראלית. התרומה הכוללת של בזן לכלכלת ישראל נאמדת בכ-6.6 מיליארד ₪ בשנה, המהווים כ-0.7 מהתל"ג של מדינת ישראל בשנה.

 

 1. זאת ועוד, מפעלי בתי הזיקוק בחיפה משלמים בכל שנה כ-100 מיליון ₪ מיסי ארנונה ועוד מיסים רבים למדינה.

 

 1. מפעלי בזן חיוניים עבור המשק הישראלי בכללותו מאחר והם מספקים 60% מהבנזין והסולר בישראל. ללא האספקה מבזן מדינת ישראל תהיה משותקת. הסולר שמפעלי בזן מייצרים הכרחי עבור רכבות, אוטובוסים, מוניות ועוד. בנוסף, מפעלי בזן מוכרים חומרי גלם למעל ל- 300 חברות שונות במשק הישראלי.

 

 1. בתי הזיקוק בחיפה מהווים מפעל אסטרטגי וחיוני לחוסנה של מדינת ישראל במיוחד בעתות משבר ומלחמה. פגיעה או סגירה של המפעל והתבססות על ייבוא של תזקיקי נפט מהעולם יחליש את חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל.

 

 1. בדוח שעשתה חברת הייעוץ מקינזי עבור המועצה הלאומית לכלכלה נקבע כי אם צפויים לסגור את מפעלי בתי הזיקוק (בזן), עדיף לעשות זאת הכי מאוחר שאפשר, בשנת 2030, על מנת להניב את הערך הכלכלי הגבוה ביותר.

 

 1. סגירה של בתי הזיקוק בחיפה והעתקתם של המפעלים הללו למיקום אחר בישראל תעלה לקופת המדינה מיליארדי שקלים.

 

 1. לגבי האפשרות של סגירת בתי הזיקוק בחיפה ותחילת ייבוא של תזקיקי נפט מחו"ל, הנדרשים על מנת לתת מענה למשק הישראלי, הרי מדובר במצב שיכול להעמיד את מדינת ישראל בבעיה חמורה  בעתות מלחמה.

 

 1. נכון להיום אין שום תוכנית מסודרת על ידי המדינה כיצד יבוצע הלכה למעשה ייבוא תזקיקי נפט מחו"ל, כך שמדובר בעיקר בהצהרות בלבד. על מנת שזה יתאפשר צריך להכין תשתיות נרחבות בארץ שיקלטו את ייבוא התזקיקים ויידעו לטפל בהם.

 

 1. גם במידה והמדינה אכן תחליט על ייבוא תזקיקי נפט מחו"ל, אין תוכנית מסודרת לגבי גורל המיכלים המלאים בבנזין וסולר שיש במפעל בתי הזיקוק. חשוב להבין כי הצורך במיכלים בהם ניתן לאגור תזקיקים יישאר גם במקרה של ייבוא.

 

 1. בתי הזיקוק בחיפה עומדים בכללים והתקנים של איכות הסביבה כפי שנקבעים על ידי המדינה. המפעל עובד כיום בהתאם לתקנים המחמירים ביותר במערב אירופה והושקעו בהו סכומי עתק בכל הקשור לזיהום הסביבה והפליטות מהמפעלים.

 

 1. הפליטות של מפעלי קבוצת בזן לשנת 2019 עברו בקרה של המשרד להגנת הסביבה, שאף ביצע השוואה בין הפליטות של המפעלים בשנת 2019 לאלה של שנת 2018, והמסקנה החד משמעית היא שההשפעה הסביבתית של מפעלי קבוצת בזן זניחה ביחס לשאר המקורות וסגירת מפעלי הקבוצה לא תביא לשיפור איכות האוויר בחיפה.

 

 1. לצערנו הרב, התקיימו לאחרונה דיונים רבים סביב עתידו של מפעל בתי הזיקוק בחיפה בוועדות הכנסת השונות, כשחברי הכנסת והיועצים למיניהם יצאו בהצהרות כאלה ואחרות לגבי עתיד המפעל, ללא שיתוף של ציבור עובדי החברה, ואנו רואים בכך פגיעה קשה בנו.

 

 1. יציאה בהצהרות חסרות בסיס שכאלה עם קביעה של תאריך יעד של סגירת מפעלי בתי הזיקוק בחיפה כביכול, פוגעת אנושות בציבור העובדים ותגרום לכך שעובדי המפעל ירצו לנטוש את עבודתם ועובדים חדשים לא ירצו להגיע.

 

 1. אנו פונים אליך, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בקריאה נרגשת מלבנו ומבקשים כי בכל דיון הקשור בעתיד מפעל בתי הזיקוק בחיפה, אנו בוועד העובדים נשמח לקחת חלק ולקיים דיון מעמיק ומכובד, כשעתיד המפעל והעובדים יעמוד לנגד עינינו.

 

 

 

 

בברכה,

 

 

חנן סונטג                                                            דורון ניסן

יו"ר                                                                    יו"ר מועצת

וועד עובדי בזן                                                     עובדי בזן

 

 

 

העתק:

 

כבוד ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו

ראש ממשלת ישראל החלופי ושר הביטחון, בני גנץ

השרה להגנת הסביבה, הגברת גילה גמליאל

 

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

4 Comments

 1. תתעוררו

  ברורה לי הכוונה להגן על העובדים, עם זאת, ללא צל של ספק התעשיה הזו לא צריכה להיות בקרבת מגורים של בני אדם, שחלקם גם עובדים בתעשיה הזו. זו תעשיה מסרטנת , זה לא שאלה של סקר, שאלה של פצצה מתקתקת, זו פשוט מסרטן, ריכוז החומרים, סוגם, הכמויות, מביא לתחלואה עודפת בהרבבבבהההה על כל אזור אחר בארץ, לכו לאגודה למלחמה בסרטן ותראו את הסטטיסטיקות.
  את התעשיה הזו צריך להעביר למקום לא מיושב, לא בקרבת נחלים, והתעשיה הזו עושה מספיק כסף כדי לממן את המעבר, במקום שילך לכיסים פרטיים של אנשים שנהנו בזמן שאחרים מתו מסרטן. מספיק. !

 2. indian brand names of tadalafil argentina

  indian brand names of tadalafil argentina

  וועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה במכתב לחברת הכנסת מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בעקבות הסיור שלה אמש במפרץ חיפה – סייפטי נט – פורטל בטיחות לתעשייה

 3. definition essay help

  definition essay help

  וועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה במכתב לחברת הכנסת מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בעקבות הסיור שלה אמש במפרץ חיפה – סייפטי נט – פורטל בטיחות לתעשייה

 4. admissions essay help

  admissions essay help

  וועד עובדי בתי הזיקוק בחיפה במכתב לחברת הכנסת מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בעקבות הסיור שלה אמש במפרץ חיפה – סייפטי נט – פורטל בטיחות לתעשייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.