זינוק של 33% בהרוגי תאונות עבודה בשנת 2023

scott-blake-x-ghf9LjrVg-unsplash
על פי נתוני ״קו לעובד״, מדובר במספר ההרוגים הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות. לפי מינהל הבטיחות גם השנה ענף הבנייה היה המסוכן ביותר בפער משמעותי מיתר הענפים: בחקלאות נהרגו שישה עובדים, בתעשייה – 12 עובדים, ובענף השירותים והמסחר נהרגו 17 עובדים
במהלך השנה נהרגו בתאונות עבודה בענף 48 עובדים, עלייה של 33% בהשוואה לשנה שעברה, והנתון הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות (מ-2019 כולל). נפילה מגובה המשיכה להיות הסיבה הנפוצה ביותר לתאונות בענף: 40% מההרוגים (19 מתוך 48) נהרגו מנפילות, עשרה עובדים נהרגו מנפילה של חפץ, ותשעה נהרגו מקריסת תשתיות או פיגומים.

גם השנה ענף הבנייה היה המסוכן ביותר בפער משמעותי מיתר הענפים: בחקלאות נהרגו ששה עובדים, בתעשייה – 12 עובדים, ובענף השירותים והמסחר – נהרגו 17 עובדים. מבין 48 ההרוגים בענף הבנייה, שבעה היו עובדים סינים, 15 ערבים ישראלים, 15 ערבים פלסטינים, שישה ישראלים יהודים, וחמישה עובדים נוספים סווגו כ"אחר". עוד עולה מהנתונים, כי 299 עובדים נפצעו באורח קשה ובינוני.

בארגון ״קו לעובד״ טוענים כי גם השנה חלה ירידה במספר צווי הבטיחות שניתנו על ידי מפקחי המינהל. לפי נתונים אלה, השנה ניתנו 1,954 צווים, כאשר ניתן לזהות ירידה חדה במספר הצווים בחודש אוקטובר בו יצאו 33 צווים לעומת 154 צווים בספטמבר ועליה הדרגתית בהמשך בחודשים נובמבר דצמבר עם 87 ו-108 צווים בהתאמה. עם זאת בקו לעובד מסבירים כי הירידה החלה עוד בטרם ה-7 לאוקטובר והיא נרשמה גם בתחילת השנה בהשוואה לחודשים המקבילים אשתקד.

שיאנית הצווים היא חברה בשם ״דלויה שגיא״, שהוצאו לה במהלך השנה 13 צווי בטיחות. לפי ״קו לעובד״, בחלק גדול מהחברות שהוצאו להן צווים, אין רישום או תיעוד של המשך האכיפה בחברה, ביצוע פעולות המשך וכדומה. הדוח מציין לחיוב, כי נשלל רישיונה של החברה שהייתה "שיאנית" הצווים בשנת 2022, אך לגבי חברה אחרת שהייתה ועדיין מובילה במספר הצווים, נכתב כי אין כל תיעוד לגבי הסנקציות שננקטו או לא ננקטו נגדה.

גם מינהל הבטיחות במשרד העבודה מדווח על היקף התאונות באתרים, וכן על הפעולות שיזם. כמדי שנה, קיים שוני בין הדיווחים, כולל על מספר ההרוגים, כאשר לטענת ״קו לעובד״, ההפרשים נובעים בדרך כלל מסיווג לא נכון של משרד העבודה, כך שלשם המחשה תאונה שבה נהרג עובד באתר בנייה מדריסת משאית יכולה להיספר כתאונת דרכים ולא כתאונת עבודה.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *