חידוש היתרי רעלים למפעלים בתקופת מלחמה,

hand-gbd46c1fd1_1280

חידוש היתרי רעלים למפעלים בתקופת מלחמה, תוך שמירה על רציפות תפקודית: המשרד להגנת הסביבה מפרסם את התנאים לחידוש היתרים בשבועיים הקרובים למפעלים וחברות שנבצר מהם להשלים את הבקשות החדשות בשל חוסר זמינות כוח אדם במפעלים וברשויות הרלוונטיות ומגבלות בכניסה למפעלים

 

המשרד להגנת הסביבה ער לחששות הציבור בעת הזו לצמצום כוח האדם הפעיל במשק, ולאתגרי השרידות של חלק גדול מהמפעלים והחברות בישראל. מנגד, המשרד להגנת הסביבה יעמוד על כך שאיכות הסביבה לא תיפגע כתוצאה מהאתגרים בתעשייה.

 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם הנחיות בעניין היתרי רעלים לאחזקת חומרים מסוכנים. בעקבות ההכרזות על מצב מיוחד בעורף והימשכות הלחימה, התקבלו פניות במשרד מבעלי היתרי רעלים המצביעות על קשיים בהגשת מסמכים ואישורים הנדרשים לצורך חידוש היתר הרעלים.  הקושי נובע, בין היתר, עקב אי זמינות של גורמי מקצוע נדרשים. כמו כן קיימות מגבלות על פעילות המשרד להגנת הסביבה אשר כוללות מגבלות תנועה וכניסה למפעלים, וחוסר זמינות של כוח אדם אצלם וברשויות רלוונטיות שונות.

 

במצב שגרה ללא סיור פיקוח והשלמת האישורים הנדרשים לא יחודש היתר הרעלים של המפעל. ללא היתר הרעלים אין באפשרות העסק להשתמש בחומרים מסוכנים והדבר עשוי לפגוע בפעילות המפעל ואף להביא לסגירתו.

 

ההנחיות מנחות את גורמי המשרד העוסקים בכך כיצד ובאיזה תנאים ניתן לחדש את ההיתרים ללא כל האישורים הנדרשים או ללא סיור, כל זאת במטרה להמשיך את מתן הגנה הראויה לציבור ולסביבה; התחשבות בצורכים המשק והמפוקחים; ויצירת המשכיות תפקודית של העסקים והמפעלים במצב המיוחד ותקופת הלחימה.

 

על כן, על פי ההנחיות, רשאי ממונה רעלים על פי שיקול דעתו, לחדש היתר רעלים אשר תוקפו עד ליום 10 בנובמבר 2023 ללא ביצוע סיור מוקדם, אם לא ניתן לבצעו, וללא קבלת אישורים נדרשים מגורמי מקצוע או רשויות סטטוטוריות שאינם זמינים בשל המצב המיוחד.

 

כל  זאת בכפוף לתנאים הקבועים ההנחיה, כגון שלא נעשו שינויים משמעותיים בפעילות העסק, בכמויות או בסוגי החומרים המסוכנים המוחזקים בו; ושבוצע סיור פיקוח על ידי גורמי המקצוע במשרד במפעל בנושא חומרים מסוכנים בטרם הוצאת ההיתר הקיים.

 

בעל העסק או אחראי הרעלים בעסק מצהיר בפני ממונה הרעלים על המגבלות שבגינן אין באפשרותו להגיש את האישורים הנדרשים, וכן יתחייב להשלים את האישורים החסרים בתוך חודש מסיום המצב המיוחד. בנוסף להתחייבות יוסף תנאי בהיתר הרעלים המחייב את המפעל להשלים את האישורים בתוך חודש מסיום המצב המיוחד.

 

באשר לעסקים הנדרשים באישורי כבאות והצלה או פיקוד העורף שאינם זמינים להוצאת האישורים בשל המצב המיוחד, ובשל החשיבות של אישורים אלו במיוחד בעת הזו, הוגדרו המפעלים והמקרים שלגביהם לא ניתן לחדש את היתר ללא האישור אלה בכפוף להתייעצות והוגדר מנגנון התייעצות ואנשי קשר על מנת לייעל את התהליך.

 

המשרד להגנת הסביבה מדגיש כי על כל מפעל בעל היתרי רעלים והמחזיק חומרים מסוכנים יש לפעול בהתאם להוראות פיקוד העורף וכוחות הביטחון, ובהוראות בתנאי היתר הרעלים לצורך מניעת סיכונים לציבור ולסביבה.

 

שנדע ימים שקטים

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *