חיזוק מבנים במסלול מהיר – אושר מסלול רישוי מהיר לחיזוק ומיגון מבנים

earthquake-g1de989918_640
כחלק מהיערכות מינהל התכנון לרעידות אדמה, אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה קיצור משמעותי של חצי שנה בהליך חיזוק מבנים באמצעות ״מסלול ירוק״: "החלטה חשובה ומצילת חיים"
המועצה הארצית לתכנון ולבניה, בראשות נתן אלנתן, החליטה על הכנת תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה (תמ"א 40 ג`), כחלק מהיערכות מינהל התכנון לנושא של רעידות אדמה.

באמצעות התמ"א יקודם מסלול רישוי מהיר (רישוי בדרך מקוצרת) לחיזוק מבנים בלבד (ללא תוספת של יחידות דיור). מטרת המסלול היא להקל על הליך הרישוי במסלול של חיזוק מבנים, מה שצפוי לקצר בחצי שנה את הליך הוצאת ההיתר.

כדי שחיזוק מבנים ייכלל במסלול מהיר, היתר הבניה של החיזוק צריך להיות תואם תוכנית. מטרת התמ"א להגמיש הוראות בינוי בנושאים שונים, כגון תכסית וקווי בנין, כדי לאפשר לקדם קבלת היתר לחיזוק במסלול לרישוי מקוצר.

כידוע, בספטמבר 2021 אישרה המועצה הארצית הקלה בתקנות התכנון והבנייה הנוגעות להליכי הרישוי של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), לאור המצב הביטחוני במדינת ישראל ועל מנת לאפשר מיגון יעיל לכלל האוכלוסייה. ההקלות נועדו לאפשר גם לאזרחים וגם למדינה למגן באופן מהיר מבנים, אשר אין בהם פתרון מיגון תקני – בין אם על ידי הוספת מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) ובין אם על ידי מיגון חדר במבנים קיימים.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ויו"ר מטה התכנון הלאומי, נתן אלנתן: "אנו מביאים היום בשורה חשובה לציבור, על ידי קיצור משמעותי בהליך חיזוק הבניינים באמצעות מסלול ירוק. הנושא מקבל חשיבות מיוחדת לאחר תקופה בה היו מספרי אירועי רעידות אדמה בישראל".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מדובר בצעד נוסף כחלק ממהלך כולל שמקדם מינהל התכנון בהורדת רגולציה בכל הקשור לתחום התכנון ובנייה. ההחלטה שהתקבלה היום היא צעד חשוב בהורדת רגולציה, ובמקביל זו גם החלטה מצילת חיים, שתביא לקיצור לוחות הזמנים בהוצאת חיזוק מבנים בישראל".

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *