מלשינון עושה את העבודה -עשרות צווי סגירה לאתרי בנייה

file9751344548347

בשנים האחרונות, עם העלייה בהיקף הסיקור התקשורתי בנושא תאונות הבנייה הקטלניות, שגבו גם את חייהם של עוברי אורח, עלתה גם המודעות הציבורית לנושא. במוסד לבטיחות וגיהות זיהו את הפוטנציאל הגלום בדיווחים מצד אזרחים, והקימו את מוקד "קו החיים", הפועל באתר האינטרנט של הארגון ומאפשר לציבור לדווח על בעיות בטיחות באתרי הבנייה בזמן אמת. מספר מפקחי העבודה עומד כיום על עשרות בודדות בלבד, בעוד אתרי הבנייה ברחבי הארץ נאמדים בעשרות אלפים. הקמת המוקד נועדה לסייע להרתעת קבלנים ויזמים, שעד כה ידעו כי הביקורת עליהם מצד המפקחים היא מעטה.

איך המנגנון עובד? ניתן לדווח דרך אפליקציה או דרך אתר האינטרנט של המוקד. לאחר שמתקבל דיווח נשלחים מדריכי בטיחות של המוסד לבטיחות וגיהות לאתר הבנייה, ובמקביל מועבר הדיווח גם למשרד העבודה. לפי נתוני המוסד לבטיחות וגיהות, מאז נפתח המוקד כל 330 הפניות נמצאו מוצדקות. כ־35% מהן עסקו בפיגומים לא תקינים, כ־25% נגעו לעבודה לא תקינה בגובה, כ־14% נגעו לאי שימוש בציוד מגן, וכ־10% עסקו בעגורנים ומנופים לא תקינים. 16% מהתלונות נגעו לבעיות בטיחות אחרות.

שי נחום, מפקח בטיחות בשוק הפרטי, מספר כי מאז נפתח הקו דיווח פעמים רבות על אתרי בנייה שבהם זיהה עבירות בטיחות: "בירושלים עברתי ברחוב, ראיתי פיגומים לא תקינים ודיווחתי עליהם. הפתיעה אותי המהירות שבה הנושא טופל, ובהמשך אף עודכנתי בצווי בטיחות שהוצאו למקום. זו מערכת מצילת חיים".

מנכ"לית המוסד לבטיחות וגיהות, ד"ר אורנית רז: "כשאנחנו מגיעים לשטח אנחנו בודקים את כל מכלול הבטיחות באתר. למשל באזור ירושלים יש ריבוי של פניות עם מפגעים מסכני חיים, ומפקחת של האזור סגרה הרבה פעמים אתרים בעקבות הדיווחים שלנו. "ברגע שמפקח עבודה רואה שיש דיווח על מלכודת מוות, הוא צריך להגיע למקום. במקרים מסוימים אנחנו גם מיידעים את הרשויות ואת המשטרה".

עוד מספרת רז כי ב־20% מהאתרים שהגיעו אליהם כלל לא נמצא מנהל עבודה, עבירה חמורה כשלעצמה: "ראינו מלכודות מוות שקשורות לא רק לחיי הפועלים, אלא גם לחיי עוברי האורח. חלק ניכר מהפניות אלינו של ציבור מוטרד הם מפרויקטים של תמ"א 38. יש דיווחים שמגיעים מפועלים שמפחדים לחשוף את עצמם. ברגע שאנחנו מגיעים לאתר ורואים עבירה שיש בה רשלנות, המדריך שלנו לא יעזוב את האתר לפני הגעה של משטרה או מפקח. כשיש בור פתוח או אתרי בנייה לא מגודרים למשל".

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *