עיצום כספי בסך של 367 אלף שקל על חברת שמש שיווק והפצת גז בגין הפרות של תנאי היתר הרעלים

צילום_ המשרד להגנת הסביבה (1)

אחרי שגרמו לאירוע חומרים מסוכנים בירושלים, לא דיווחו ולא תיחקרו כנדרש: המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך של 367 אלף שקל על חברת שמש שיווק והפצת גז בגין הפרות של תנאי היתר הרעלים, בהמשך לאירוע דליפת מאות ליטרים של גז שאירעה בפסגת זאב

מנהל מחוז ירושלים במשרד להגנת הסביבה, שוני גולדברגר: "אירוע הדליפה שאירע בפסגת זאב חמור, ורק בעזרת כוחות הביטחון שפעלו בשטח הוא נגמר בנס וללא נפגעים. חקירת האירוע שניהלנו העלתה כשלים בחברה, שנהגה ברשלנות במסגרת האירוע. לא נאפשר לגופים המחזיקים חומרים מסוכנים לפעול בניגוד להנחיות של המשרד והחוק, ולסכן את הציבור והסביבה"

 

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 366,768 שקל על חברת שמש שיווק והפצת גז (1989), בגין הפרת הוראות היתר הרעלים בהתאם לחוק חומרים מסוכנים, בהמשך לאירוע חומרים מסוכנים שהתרחש בפסגת זאב שבירושלים בשנת 2019.

 

בחודש דצמבר 2019, במהלך פריקת גז ממכלית של משאית החברה, דלפה כמות נרחבת של כ-200 ליטר של גז פחממני מעובה (גפ"מ) בפסגת זאב שבירושלים. האירוע נמשך כשבע שעות בו היו מעורבים צוותים של הראשות הארצית לכבאות והצלה, אשר הפעילו זרנוקי מים על המשאית, ובמסגרתו חסמה משטרת ישראל את כבישי הגישה לאזור, התושבים הונחו להסתגר בבתים והחשמל נותק ברדיוס של 200 מטר ממקום האירוע.

 

על אף חומרת האירוע, החברה לא דיווחה אודותיו למשרד להגנת הסביבה כנדרש לפי תנאי היתר הרעלים שברשותה. אי דיווח על אודות אירוע חומרים מסוכנים על פי פרק הזמן המוגדר בהיתר הרעלים, עלול להוביל לתגובה מאוחרת של צוותי החירום ולסכן את עובדי החברה, הציבור והסביבה, בייחוד באירוע מסוג זה המשלב כמות חריגה של גז בלב ריכוז אוכלוסייה.

 

כמו כן, החברה לא הגישה תחקיר אירוע חומרים מסוכנים בזמן הנדרש, על אף פניות חוזרות ונשנות של המשרד לחברה. תחקיר האירוע הגיע למשרד באיחור של המועד הקבוע בהיתר הרעלים, היה חסר ולא הכיל את המידע והנתונים הנדרשים על פי ההיתר. הדרישה לביצוע תחקיר נועדה להצביע על גורמי הכשל שהובילו לאירוע בפרק זמן קצר, במטרה לבחון את נסיבות האירוע והמסקנות, לצד פעולות שיש לנקוט במטרה למנוע אירועים דומים בעתיד.

 

לאור כשלים אלו, פתח מחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה בהליך אכיפה מנהלית כנגד החברה, שכלל סיורי פיקוח, התראה ושימוע למנהלי החברה. לאור הממצאים, הטיל סמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה במשרד להגנת הסביבה, יצחק (בנדה) בן דוד, עיצום כספי בסך 366,768 שקל על חברת שמש שיווק והפצת גז (1989).

 

המשרד פועל, בשגרה ובחירום, לפיקוח ואכיפה מול גופים המחזיקים חומרים מסוכנים, במטרה למנוע אירועים מסוג זה ולשמור על בריאות הציבור והסביבה. המשרד מגלה אפס סובלנות לרשלנות של חברות המפירות את תנאי היתרי הרעלים שברשותן, ומהוות פוטנציאל לסיכון הציבור.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *