צה"ל לא עמד בלוחות הזמנים להפסקת שימוש באסבסט בציוד ובכלי רכב.

Photo by Timon Studler on Unsplash

צה"ל לא עמד בלוחות הזמנים להפסקת שימוש באסבסט בציוד ובכלי רכב; כדי שלא לפגוע בכשירות המבצעית, סיכמו המשרד להגנת הסביבה וצה"ל על לוחות זמנים חדשים ובמקביל, המשרד קנס את צה"ל ב-1.4 מיליון שקל בשל אי העמידה בחוק – קנס המתברר בימים אלה במשרד המשפטים

לוחות הזמנים החדשים מפורסמים להערות הציבור במסגרת הצעת חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק

החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א-2011 הציב מטרה שאפתנית לקידום ההגנה על הציבור מפני חשיפה לאסבסט, וכלל שורה של חובות להסרה יזומה של אסבסט בשימושים שונים, ובהם בתעשייה, במבני ציבור ובצה"ל. בסעיף 7 לחוק נקבעה חובה לגבי צה"ל להפסיק את השימוש הקיים בציוד ובכלי רכב שבשימושו בתוך 7 שנים מיום התחילה – כלומר, עד 4 באוגוסט 2018. בסעיף קטן 7(ב) נקבע חריג לגבי כלי רכב וציוד במעמד חירום, לגביהם חובת ההסרה אינה מתייחסת לתאריך מסוים, אלא בעת ביצוע טיפול תחזוקה.

בראשית שנת 2018 הודיע צה"ל למשרד להגנת הסביבה, כי לא יעמוד בחובת ההסרה שנקבעה בחוק ובהמשך ביקש לתקן את החוק באופן שיינתן פרק זמן נוסף להסרת רכיבי אסבסט בכלי טיס. במהלך התקופה שלאחר פנייה זו התקיים שיח בין המשרד לבין צה"ל ומערכת הביטחון על-מנת להביא לפתרון מעשי במצב שנוצר.

לאחר שהוברר כי כמות רכיבי האסבסט שטרם הוסרו בחיל האוויר היא ניכרת, ותיקון ההפרה באופן מיידי אינו מעשי ועלול לפגוע בכשירות המבצעית של חיל האוויר ולסכן את ביטחון המדינה, גובש התיקון המוצע לחוק, המאפשר דחייה משמעותית בלוחות הזמנים לצורך הסרת רכיבי האסבסט בכלי הטיס הפעילים בצה"ל.

נוסח זה סוכם בין השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, לבין סגן שר הביטחון, אבי דיכטר. גורמים בכירים בצה"ל אישרו כי לוחות הזמנים המוצעים בתיקון המוצע הם הקצרים ביותר הניתנים לביצוע ללא פגיעה בכשירות המבצעית.

כמו-כן, במהלך הדיונים התברר כי מוחזקים על-ידי צה"ל כלי טיס רבים שאינם בשימוש כלל, וקיים חשש להימצאותם של רכיבי אסבסט בכלים אלה. במסגרת הבחינה המקצועית של כלים אלה נמצא, כי הסיכון שעלול להיגרם לציבור מכלים אלה, בכפוף לדרישות אחזקה מתאימות, הוא נמוך ביותר. לפיכך מצאו גורמי המשרד כי ניתן לפטור את צה"ל מחובת ההסרה, בכפוף לעמידה בשורה של תנאים.

 

לאור כל האמור, גובש תזכיר החוק המוצע, אשר מבטיח הגנה מיטבית לציבור ולסביבה בנסיבות הקיימות ובאילוצים הביטחוניים. עם זאת, לצד תזכיר החוק, בשל אי עמידה במועד הקבוע בחוק, הטילה המשרד על צה"ל עיצום כספי במאי 2019 בסך 1.4 מיליון שקל. צה"ל טרם שילם סכום זה, והנושא מתברר במשרד המשפטים בימים אלה.

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (ד') להערות הציבור את הצעת חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק (תיקון), התש"ף-2020. את ההערות ניתן לשלוח עד 1 באפריל 2020.

לתזכיר החוק:

https://www.tazkirim.gov.il/s/tzkirim?language=iw&tzkir=a093Y00001RFN9LQAX

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *