קידום של כ-40 אלף עובדים הודים לתחומי הבנייה והסיעוד

0_2 (4)
הסכם בילטרלי היסטורי בין ישראל להודו הונח על שולחן הכנסת. החתימה על ההסכם צפויה לקדם הגעה של כ-40 אלף עובדים הודים לתחומי הבנייה והסיעוד, מה שעשוי לסייע משמעותית לכלכלה הישראלית, במיוחד בעת הזו
בחודש מאי 2023 פורסם ב״וואלה״ לראשונה על קיום מגעים עם ממשלת הודו להגעתם של 10 אלף עובדים הודים – מחציתם לענף הבניה ומחציתם לענף הסיעוד. אך ההסכם נידון טרם המלחמה, שטרפה את כל הקלפים ויצרה מצוקת עובדים עצומה בענף הבנייה. כדי למצוא פתרון מהיר למצוקה הזו, הונח על שולחן הכנסת הסכם בילטרלי היסטורי בין ממשלת ישראל לממשלת הודו, שעתיד להביא לארץ לא פחות מ-40 אלף עובדים הודים שיתנו מענה למחסור החמור בענפי הבניה והסיעוד.יו"ר הועדה לעובדים זרים, ח"כ אליהו רביבו, שהוביל בשנה האחרונה לחתימה על ההסכם,: "עבדנו ימים כלילות למען ההסכם המהווה חבל הצלה לענפי הבנייה והסיעוד במציאות המורכבת בה אנו נמצאים. אני שמח שהנושא שקודם על-ידי הועדה לעובדים זרים בראשותי יחד עם רשות האוכלוסין וההגירה, משרד החוץ, משרד הפנים ועוד רבים וטובים נמצא בישורת האחרונה. זו בשורה משמעותית למשק הישראלי".

בנספח ההסכם נכתב: "מטרת ההסכם אשר יובא בהמשך לאשרור הממשלה היא הסדרת מסגרת בילטראלית להבאת עובדים זרים מהודו. הסדרי הגיוס אשר נקבעו בהסכם המסגרת, נועדו לאפשר הגעת עובדים זרים לישראל באופן מיודע ומפוקח, באמצעות הרשויות הרלוונטיות של שתי המדינות, למנוע סחר בבני אדם וגביית דמי תיווך בלתי חוקיים מאותם עובדים זרים במסגרת גיוסם ולקדם הגנה על זכויותיהם לפי דיני העבודה, בכפוף לחוקים, לתקנות ולנהלים החלים בכל מדינה. כן, הצדדים להסכם יפעלו להבטיח שהעובדים הזרים שיגיעו לישראל בהתאם להסכם, יהיו בעלי הכשרה מתאימה לתחום שיגיעו לעבוד בו בהתאם להסדרי היישום הרלוונטיים, ויבינו את חובותיהם וזכויותיהם בישראל, ובכלל זה את חובתם לחזור לארצם עם תום תקופת עבודתם החוקית בישראל".

עוד נכתב, כי "הצדדים יסמיכו משרדים או סוכנויות ממשלתיים ליישם את ההסכם בענפים המוסכמים השונים, אשר ישתפו פעולה ליישום ההסכם בכל ענף, כפי שנקבע בהסדרי יישום ובמוספים שלהם לכל ענף ספציפי. כן, בהתאם להסכם, ממשלת הרפובליקה של הודו תנחה את הרשות משתפת הפעולה הנוגעת בדבר מטעמה להבטיח כי העובדים ההודים המגויסים להעסקה זמנית בהתאם להסכם זה יהיו בעלי כל הכישורים, ההכשרה והניסיון הדרושים, יעברו בדיקה רפואית, שתוודא כי בריאותם הנפשית והגופנית טובה והם מחזיקים בתעודות רפואיות מתאימות ואין להם עבר פלילי״.

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *