"סיכונים בעולם הגיימינג"

children-593313_640

ממצאי סקר ראשון מסוגו בישראל שמפרסם המשרד לביטחון לאומי באמצעות המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת 105 ולשכת המדען הראשי

יותר מ-40% מבני הנוער המשחקים במשחקי רשת נחשפו לתכנים בלתי הולמים ובעיקר לאלימות, ביוש (שיימינג) תוכן מיני והצעות מגונות; כ-66% מתוכם דיווחו לגורם כלשהו על הפגיעה. בסופי שבוע ובחגים שעות השימוש עולות: כ-66% מבני הנוער משחקים למעלה משעתיים בממוצע

 

המשרד לביטחון לאומי באמצעות המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105 ולשכת המדען הראשי מפרסמים לראשונה נתונים של סקר שבוצע בקרב בני נוער בישראל בנושא "סיכונים בעולם הגיימינג". הסקר בוצע ברבעון הרביעי של שנת 2022 על-ידי חברת מדגם עבור המשרד לביטחון לאומי. הסקר נערך בקרב 435 מרואיינים בגילי 18-12, מתוך מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, ללא אוכלוסייה חרדית.

מתוך הסקר עולה כי:

 • 70% מבני הנוער בישראל משחקים במשחקי רשת.
 • 84% בקרב בנים לעומת 57% בקרב בנות.
 • בחברה הערבית נרשמו אחוזים גבוהים יותר – 82% לעומת 66% בחברה היהודית.
 • 86% מהמשחקים במשחקי רשת משתמשים בשירותי שיחה (צ'ט ושיחות קוליות), בעיקר באפליקציית "דיסקורד" ובשירותי המשחק עצמם.
 • למעלה מ-50% מהשחקנים עברו במהלך המשחק לחדר פרטי עם שחקן שאינם מכירים, ו-18% מהשחקנים עברו לשיחה בצ'אט פרטי עם אדם שאינם מכירים. מהסקר עולה כי גם בני נוער ששוחחו עימם בהרחבה על הסכנות ברשת פעלו כך.

 

מתוך ממצאי הסקר עולים נתונים הנוגעים להיקף השימוש במשחקי רשת בקרב בנות ובני נוער, לאופי השימוש, לסכנות הקיימות ולפגיעה בפרטיות המשתמשים:

שעות שימוש עיקריות:

 • 43% מבני הנוער משחקים בין שעה לשעתיים בממוצע ביום בימי חול ו-12% משחקים למעלה משלוש שעות.
 • בסופי שבוע ובחגים הנתונים עולים: כ-66% מבני הנוער משחקים למעלה משעתיים בממוצע.
 • המשחקים הפופולאריים ביותר הם משחקי ספורט קבוצתיים (דוגמת FIFA ו- NBA).

שיחות במשחקי רשת:

 • למעלה מ-50% מבני הנוער עברו לשיח ב"חדר פרטי" עם שחקן שאינם מכירים. שיעורים גבוהים יחסית נרשמו בקרב בני נוער חילוניים (כ-60%).
 • 18% מבני הנוער נכנסו גם לצ'אטים באפליקציות הרלוונטיות עם אנשים שהם אינם מכירים, שיעורים גבוהים יחסית נרשמו בקרב בני נוער דתיים (כ- 25%).

סכנות במשחקי הרשת:

 • כ-33% מבני הנוער המשחקים במשחקי רשת, מסרו לפחות פעם אחת את פרטי חשבון המשתמש שלהם. רובם המכריע מסר זאת לאדם שהוא מכיר (קרוב משפחה או חבר).
 • כ-33% מבני הנוער קיבלו פרטי חשבון משתמש מאדם אחר, כאשר 7% קיבלו פרטים מאדם שאינם מכירים במרחב הפיזי.
 • כ-25% מבני הנוער דיווחו כי ביקשו מהם פרטים אישיים כבר במשחק ראשון עם מישהו שאינם מכירים הכרות מוקדמת. שיעורים גבוהים יותר נרשמו בקרב בנות (כ- 30%) ובקרב בני נוער מהחברה הערבית (כ- 35%).
 • למעלה מ- 40% מבני הנוער נחשפו לתכנים לא הולמים ובכללם בריונות וביוש, תוכן מיני ואף הצעות מגונות. שיעורי חשיפה גבוהים במיוחד לתכנים לא הולמים נרשמו בקרב בנות (כ- 47%).
 • כ-66% מבין אלו שנחשפו לתכנים לא הולמים דיווחו עליהם, בעיקר להורים ולחברים. הסיבה העיקרית לחוסר דיווח היא: "לא חשבתי שזו עבירה".
 • 84% מבני הנוער ציינו שהוריהם שוחחו איתם בהרחבה על הסכנות ברשת. השיעורים הגבוהים נמצאו בקרב בנות (כ- 86%), בני 14-12 (כ- 87%) ובמגזר הערבי (כ- 88%).
 • 86% מבני הנוער ציינו שבבית הספר שוחחו איתם בהרחבה על הסכנות ברשת. שיעורים גבוהים יותר בקרב בנות (כ-87%), ובקרב בני 14-12 (כ-89%). בקרב בני נוער יהודים מסורתיים נרשמו שיעורים נמוכים יותר (כ- 78%).

 

לדברי ד"ר גדי פרישמן, המדען הראשי במשרד לביטחון לאומי: "מדובר בסקר ראשון מסוגו בישראל. ממצאי הסקר מצביעים על כך ששיעור המשחקים במשחקי רשת בקרב בני נוער גבוה ומעסיק אותם שעות רבות ביום ובעיקר בסופי שבוע. קיימת חשיבות להגברת השיח בנושא הסכנות ברשת הן מצד ההורים והן בבית הספר, תוך דגש על מגוון הפגיעות שבגינן יש לדווח".

לדברי ד"ר נאוה כהן-אביגדור, ראשת האגף האזרחי במטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת שבמשרד לביטחון לאומי: "הנתון כי למעלה מ- 40% מבני הנוער נחשפו לתכנים לא הולמים במסגרת משחקי הרשת ובכללם בריונות וביוש, תוכן מיני ואף הצעות מגונות, צריך להטריד את כולנו. על ההורים לגלות מעורבות רבה ועקבית בהרגלי הגלישה של הילדים; להכיר את האפליקציות, הזירות ופלטפורמות המשחקים שהם משתמשים בהן, לשוחח עמם על חשיבות השמירה על הפרטיות ולהנחות אותם לשתף בכל פגיעה שהם חווים. כפי שעולה מהסקר, הילדים לא מבינים תמיד מהי פגיעה והדבר מוביל לחוסר דיווח".

 

המלצות המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת 105 שבמשרד לביטחון לאומי:

 • הורים – היו מעורבים בחיי הילדים שלכם ברשת. שימו לב היכן הם גולשים, עם מי הם משוחחים, היו ערניים לשינויים בהתנהגות, בהרגלים ובשימושים של ילדיכם בטלפון.
 • אם בתכם או בנכם נפגעו ברשת, צלמו את המסך, תעדו ושימרו את המידע. חסמו את הפוגע בפלטפורמות השונות, אך אל תמחקו את החשבון. כל מידע שיישמר יכול לעזור לאתר את הפוגע. תמכו בילדכם וזכרו תמיד – ילדכם הוא הקורבן. הוא לא האשם בפגיעה.
 • חשוב לא להיענות לדרישות הסחיטה, לא לשלם כסף ולא לשלוח תכנים נוספים. במרבית המקרים שיתוף פעולה עם הפוגע לא מפסיק את הסחיטה וההטרדה.

 

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – יחידה 105 הוא גוף לאומי אזרחי-משטרתי ייחודי בארץ ובעולם בהובלת המשרד לביטחון לאומי ומשטרת ישראל – להב 433, ושותפים בו משרד החינוך, משרד הרווחה והביטחון החברתי, משרד הבריאות ומשרד המשפטים. בכל פגיעה בילדים ובני נוער ברשת – התקשרו עכשיו למטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת 105 שבמשרד לביטחון.

ניתן לפנות למוקד גם באמצעות טופס מקוון בעברית ובערבית באתר המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת.

 

כתבות נוספות בתחום

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל סייפטי נט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום הבטיחות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בוא נשמור על קשר!

נשמח לעדכן אותך בחדשות ובהצעות האחרונות שלנו 😎

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.